Operatív Törzs;koronavírus;éberség;Müller Cecília;

Képünk illusztráció

- Müller Cecília: Egészséges nagyik vigyázhatnak az egészséges unokáikra, és legyen tisztaságcsomag-batyu

Kormánydöntés várható az idősek vásárlási idősávjáról és a tömegközlekedési maszkviselésről.

Gyakorlatilag lezajlott a koronavírus-járvány első hulláma – jelentette ki az operatív törzs keddi tájékoztatóján Müller Cecília. Az országos tisztifőorvos a reggel ismertté vált járványügyi adatokkal kapcsolatban megjegyezte: 

„Jó hír, hogy csak egy új fertőzött van, valamint változatlanul két és félszer többen gyógyultak fel, mint ahányan aktív fertőzöttnek számítanak. Az ő számuk ugyanis már ezer alá csökkent.”

  – Életünk egyre inkább a régi kerékvágásba tér vissza, és bár a pandémia a világban még zajlik, és az „éberséget” fenn kell tartanunk, már senkinek nem mondom, hogy maradjunk otthon – fogalmazott Müller Cecília, aki szerint a veszélyhelyzet megszüntetésével „mindannyian fellélegzünk, rendeződhetnek emberi kapcsolataink”. Megjegyezte azt is, hogy az alapvető higiénés szabályok, kiemelten a kézmosás és fertőtlenítés előírásai változatlanul érvényben maradnak, ezért azok betartására kért mindenkit. Hozzátette az idősek „felszabadításáról”, további változásokról: a vásárlási idősávokról, a tömegközlekedésben előírt maszkviselésről a kormány fog dönteni.

A tisztifőorvos az iskolás gyermekeknek kedden hivatalosan is megkezdődött nyári szünettel kapcsolatban tervkészítést javasolt a családoknak, és külön kiemelte: 

„Az időseket továbbra is féltjük, vigyázunk rájuk, de ha egészségesek, a nagymamák, a nagypapák vigyázhatnak az egészséges gyermekekre”.

Ugyanez vonatkozik Müller Cecília szerint a táborba készülőkre is, mert csak egészséges gyermek táborozhat. Olyan jó tanácsokkal is ellátta a szülőket, hogy az előbbi témában adott nyilatkozaton túl: 

„Készítsenek tisztaságcsomag-szerű, valami batyut, amelyben van rovarriasztó, fertőtlenítőkendő, kulacs, szemeteszsák, kulacs és naptej.”

Azoknak akik, családostól pihennének a nyáron, az országos tisztifőorvos belföldi családbarát üdülőhelyeket ajánlott. Akik viszont mégis külföldre utaznának, azelőtt biztosításkötést és alapos tájékozódást javasolt a Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint az Egészségügyi Világszervezet, a WHO-honlapján a járványügyi helyzetről.

Lakatos Tibor rendőr ezredes, a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetője és Müller Cecília országos tisztifőorvos egy mentőautó felszerelését nézi a járványügyi bevetési egységnek tartott eligazítás utá

Felállt a bevetési egység

Kiss Róbert, az operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa közölte, hétfőn az operatív törzsön belül megalakult a járványügyi bevetési egység, amelynek vezetője az országos helyettes tisztifőorvos. – Az egység tagjai:  a hivatásos katasztrófavédelmi szerv és az Állami Egészségügyi Ellátási Központ (ÁEEK) képviselője, az országos kórházfőparancsnoki támogató törzs törzsvezetője, az Országos Mentőszolgálat orvosigazgatója, valamint a Magyar Honvédség vegyvédelmi zászlóaljának parancsnoka – sorolta Kiss Róbert.

Hozzáfűzte: amennyiben a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos, azonnali beavatkozást igénylő esemény történik, az operatív törzs azonnal berendeli a bevetési egységet. A különféle adminisztratív szolgálati eljárások mellett az egység, ha szociális vagy egészségügyi intézmény érintett, látogatási tilalmat rendelhet el. Ugyanakkor a pontosan kijelölt területen dönthet akár a kijárási korlátozásról, védőfelszerelések kiosztásáról, terület lezárásáról, egyben a honvédség közreműködését is kérheti a fertőtlenítések végrehajtásában.

A magát mentősnek mondó asszony szabadlábon védekezhet.