Benes-dekrétumok;szlovák miniszterelnök;igor matovic;

Igor Matovič

- Nem hisz a kollektív bűnösségben, de a Benes-dekrétumot azért nem piszkálná a szlovák miniszterelnök

A Budapestre ellátogató Igor Matovič azt is hangsúlyozta, hogy ő sosem kért bocsánatot Trianon miatt.

Kényes témákkal szembesítette a Válasz Online a június 12-én Budapestre látogató és Orbán Viktorral találkozó szlovák kormányfőt. Igor Matovič barátságos hangvételű interjút adott a lapnak, de több, a felvidéki magyarság számára meghatározó kérdésben is diplomatikusan vagy kitérően válaszolt.

Matovič szerint Orbán egészen más benyomást keltett, mint ahogy a média ábrázolja – lenyűgözőnek találta a Karmelita Kolostor előtti huszár díszszemlét is. Azt viszont cáfolta, hogy ő bocsánatot kért volna Trianonért, hiába interpretálta ezt így a magyar közrádió riportere Orbán Viktorral készített interjúja során. 

„Én sosem kértem bocsánatot a magyaroktól Trianon miatt. Trianonnal kapcsolatban amiatt kértem bocsánatot, hogy ha a szlovákiai magyarok bármilyen esetben nem érezték magukat egyenrangúnak vagy hátrányosan érintette őket az, hogy a magyar volt az anyanyelvük”

Igor Matovič kérdésre válaszolva arra is kitért, hogyan változott idővel a felvidéki magyarsághoz és a magyar politikához fűződő viszonya. Elmondása szerint korábban, 2011-ben azért akadályozta meg, hogy a szlovákiai magyarok magyar állampolgársághoz jussanak, mert ezzel meg tudta akadályozni, hogy az általa az interjúban egyszerűen csak „idiótának” nevezett Jan Slota és nacionalista Szlovák Nemzeti Pártja (SNS) muniócióhoz jussanak, és kijátszhassák a magyarellenesség kártyáját.

Matovic akkoriban kicsit ellenségesnek érezte, hogy „Szlovákia területén Budapest magyar állampolgárságot osztott, és agymosásnak tartotta az "Orbán TV" Felvidéken sugárzott adásait. Kormánya azonban ma már engedélyezné a kettős állampolgárság felvételét akkor, ha az igénylőnek valós kötődése van ahhoz az országhoz, amelyben él. „Ez az európai sztenderd, ebbe az irányba kell haladnunk” – fogalmazott a szlovák miniszterelnök, bár azt nem pontosította, hogy mikor hagynák jóvá a magyar választójoggal is járó kettős állampolgárságot.

A szlovák politikus a beneši dekrétumok kapcsán is megszólalt: mint mondta, számára minden, ami abban a memorandumban szerepel, a múltat jelenti - és 

személyes meggyőződése, hogya kollektív bűnösség bármilyen elvének alkalmazása nem lesz egy európai ország jogrendjének sem alapja és része.

A magyarok kollektív bűnösségét kikiáltó dekrétummal viszont azért nem foglalkozna bővebben, mert azt a múlt részének tartja, és ő a jövőbeli lépésekkel kíván foglalkozni.  

Az orvosok jó része 65 év feletti, egy részüket elbocsátották, más részükkel nem is tudnak szerződést kötni, mert minden ilyen miniszteri engedélyhez kötött – mondta Álmos Péter.