József Attila és Ady Endre csend-témájú verseinek soraival („Fülelt a csend – egyet ütött / Fölkereshetnéd ifjúságod; /nyirkos cementfalak között /képzelhetsz egy kis szabadságot”, „Karollak, vonlak s mégsem érlek el: / Itt a fehér csönd, a fehér lepel. / Nem volt ilyen nagy csönd még soha tán, /Sikolts belé, mert mindjárt elveszünk) hívják a szervezők a közönséget a Fehér Csend című alternatív megemlékezésre. A kollektív gyász- és krízisoldó összejövetellel azoknak szeretnének közösségi élményt és újragondolási/újratervezési alkalmat teremteni, akiket személyesen, a családtagjaikon keresztül vagy közvetettebb módon súlyosan érint a koronavírus-járvány, a nyomában járó válság, és a világ megtorpanása.
Mint Facebook-beharangozójukban írják, ismét történt valami körülöttünk, aki megmutatta, hogy mennyire kiszolgáltatottak vagyunk, arra azonban még nem nyílt lehetőség, hogy ezeket a kényszerű tapasztalatokat megosszuk illetve feldolgozzuk. A Fehér Csend egyszerre szól majd az áldozatokról, a helytállásról, a köszönetről, és arról, hogy min kell változtatnunk, ha egy biztonságosabb és együttműködőbb jövőt szeretnénk.
Akik bekapcsolódnának a békés, néma jelenlétbe, azokat június 16-án, kedden 19 órától várják a Kossuth téren (az esemény várhatóan 21 óráig tart) egy közös elmélkedésre. Zenék és felszólalások nem lesznek, csupán harangszó, és a szervezők azt kérik, hogy lehetőség szerint mindenki fehér felsőruhában jöjjön (akár ülőalkalmatossággal, mécsessel, gyertyával). Meghívást kaptak a felekezeti, lelki és közösségi vezetők, ismert művészek, közéleti emberek is. Az összejövetelre, amelynek Fehér Csend címmel saját Facebook-oldala van, a Parlament előtt egy elkerített területen, egymástól 2-2 méteres távolságban elhelyezkedve, tehát a biztonsági előírások betartásával kerül majd sor.