Összesen 17 oldalon keresztül részletezi az MSZP, hogyan építenék újra 2021-ben a koronavírus-járvány miatt megroggyant magyar gazdaságot, és hogyan ellensúlyoznák a Fidesz – szerintük elkésett – gazdaságpolitikai intézkedéseit.
Az „Újjáépítést! Az MSZP javaslata Magyarország 2021. évi központi költségvetéséhez” című munkaanyagban arra emlékeztetnek, hogy a gazdasági válság átrendezi a hétköznapi életet: napi megélhetési gondokat okoz – több százezer ember veszítette el munkáját és további százezrek jövedelme csökkenhetett - a válság után pedig valószínűleg nem térünk már vissza korábban ismert életformánkhoz.
Épp ezért a szocialisták a jelenleginél komolyabb állami szerepvállalást várnak a károk rendezésében. Ugyanakkor azt is követelik, hogy a kormány hagyja meg az önkormányzatok autonómiáját, az önkormányzatok pedig „kapják meg a kötelező feladataik ellátásához szükséges pénzügyi fedezetet az állami költségvetésből.” Jelenleg ennek éppen az ellenkezője, kormányzati szintről vezényelt forráselvonás zajlik.
Az MSZP három fő területen – a szociális védelem, gazdaságfejlesztés és az oktatási rendszer reformja -terén fogalmazott meg javaslatokat.
A lakosságot védő intézkedések között például a garantált szociális minimumjövedelem bevezetését, a gyógyszerkassza 30-40 milliárdos bővítését kérik. A családon belül ápolást azzal támogatnák, hogy az ápolási díjak alapösszegét a a minimálbér szintjére, a GYOD összegét a minimálbér 125 százalékára emelnék.
A szocialisták alapvető jognak nevezik a vízhez, gázhoz és áramhoz való hozzáférést, és – tekintettel a válsághelyzetre – a lakossági gáz-, áram- és távhő-szolgáltatások díjának három havi egyoldalú jóváírását javasolják.
A 10 éve változatlan családi pótlék összegét megdupláznák, az álláskeresési támogatást pedig terveik szerint 9 hónapon át kellene folyósítani, amelynek nettó összege nem lehet alacsonyabb, mint 100 000 forint.
A részletes javaslatcsomagot teljes terjedelmében ide kattintva olvashatják el.