ügyészség;vizsgálat;Olaszország;járvány;kormányfő;koronavírus;

Giuseppe Conte olasz kormányfő

- Az ügyészség keresi a koronavírus olaszországi terjedésének a felelőseit, beidézik a kormányfőt is

Kétszáznál is több feljelentés érkezett Itália északi részéről, a járvány áldozatainak rokonai nem kártérítést kérnek, hanem igazságot követelnek.

Többek között Giuseppe Conte olasz miniszterelnököt is meg akarja hallgatni Bergamo város ügyészsége a járvány feltartóztatását célzó intézkedésekkel kapcsolatban. A hatóság szerdai tájékoztatása szerint a koronavírustól leginkább sújtott, észak-olaszországi területről érkezett több mint kétszáz lakossági feljelentés alapján indult vizsgálat a helyi és országos döntéshozók esetleges felelősségének megállapítására.

Az ügyészség már meghallgatta Attilio Fontana lombardiai kormányzót, valamint az egészségügyi tanácsos Giulio Gallerát. A tartományi vezetők szerint a római kormány hatáskörébe tartozott a karanténövezetek kijelölése.  A nyomozás érdekében ezek után hallgatnák meg Giuseppe Conte miniszterelnököt, Luciana Lamorgese belügyminisztert, valamint Roberto Speranza egészségügyi minisztert.

Késlekedtek-e a hatóságok?

Franco Locatelli, a Közegészségügyi Hivatal (Iss) elnöke szerint a 10 milliós Lombardiában a magas népsűrűség miatt volt fokozott a járvány terjedése. Walter Ricciardi, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) olasz szakértője azt hangsúlyozta, hogy Lombardiában a teljes lakosságot tesztelni kell, mivel az esetek több mint nyolcvan százaléka családon belüli fertőzéssel keletkezett.

A Bergamóban elhunytak rokonai szerdán a városi bíróság épülete előtt tüntettek, azt hangoztatva, hogy szeretteiknek nem kellett volna meghalniuk, ha a hatóságok időben lépnek. Emlékeztettek, hogy bár február 23-án tíz önkormányzatot is vesztegzár alá helyeztek a lombardiai Codogno térségében, a tartomány többi részében egészen március 8-ig nem vezettek be korlátozásokat. Mint később kiderült, Codognóhoz hasonló gócpont volt a Bergamóval szomszédos Alzano Lombardo és Nembro térségében is. Csak Bergamóban majdnem háromezren haltak bele a fertőzésbe. Egész Olaszországban szerdáig csaknem 236 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak a járvány kitörése óta, és több mint 34 ezren haltak meg.

A világot bejárták azok a felvételek, amelyek a bergamói koporsókat távolabbi krematóriumokba szállító katonai kamionokat örökítették meg. A most a szeretteik fényképével a kezükben tüntető rokonok úgy fogalmaztak, hogy nem kártérítést, hanem igazságot követelnek. 

Feljelentést tettek az elhunyt olaszországi áldozatok rokonai

Június 16-tól pedig a nemzetközi légiforgalom is lehetséges lesz a lengyel légtérben.