Több ezren vonulnak a brit városok utcáira, hogy George Floyd meggyilkolására emlékezve, a rasszizmus és a rendőri erőszak ellen tiltakozzanak. Londonban egy békésebb megmozdulás után szombaton tüntetők csaptak össze a rendőrséggel, vasárnap pedig az amerikai nagykövetséget vette körül a tiltakozók tömege, mielőtt a White Hall felé indultak volna..
Tüntetések voltak Manchesterben, Wolverhamptonban, Nottinghamben, Glasgowban és Edinburgh-ben is.
Bristolban legalább tízezren vonultak az utcákra, és egyéni módját választották az antirasszista tiltakozásnak - derül ki a BBC cikkéből.
A demonstrálók ugyanis köteleket vetettek egy 17. századi rabszolgakereskedő, Edward Colston egész alakos szobrára, és ledöntötték az emlékművet. Az összefestékezett, megrongált szobrot végiggörgették Bristol utcáin, majd egy kikötőben a vízbe borították. Eltüntetése előtt egy tiltakozó kezét zsebre dugva a szobor nyakára térdelt - ugyanabban a pózban, amiben Georgey Floyd gyilkosa, egy minneapolisi rendőr térdelt közel kilenc percig a fuldokló fekete férfi nyakán.
Colston a város jómódú polgárának számított, és az Királyi Afrika Társaság tagja volt – a szervezet becslések szerint 80 ezer afrikai férfit, gyereket és nőt hurcolt el rabszolgának hajókon Amerikába.
A rabszolga-kereskedő 1721-ben bekövetkezett halálakor minden vagyonát jótékonysági szervezetekre hagyta. Nevét emiatt több emlékmű és épület őrzi a városban, bár szerepe azért vitatott maradt; David Olusoga BBC-nek nyilatkozó történész professzor szerint egyszerűen egy gyilkos volt, akinek szobrát már jóval korábban le kellett volna dönteni. A bristoli rendőrség mindenesetre kivizsgálást ígér a szoborrongálás miatt.
Nem csak az Egyesült Királyságban tüntetik el a kínos emlékeket a rasszizmusellenes tüntetések hatására: a hvg.hu szerint Ralph Northam, az amerikai Virginia állam demokrata párti kormányzója csütörtökön utasítást adott Robert Lee tábornok, a polgárháború konföderációs csapatainak egykori vezetője richmondi szobrának eltávolítására. Lee szobra ugyanis a rabszolgatartó déli államok jelképe is volt, Richmond pedig a konföderációs államok fővárosának számított.