A hongkongi iskolaigazgatóknak a hívniuk kell a rendőrséget, ha valaki nem tartja tiszteletben az új himnusztörvényt – mondta a város oktatási minisztere szombaton.
Kevin Yeung egy hongkongi rádióadónak úgy nyilatkozott: ha az intézményvezetők azt tapasztalják, hogy meggyalázzák vagy kigúnyolják a kínai himnuszt, akkor a rendfenntartó szervekhez kell folyamodniuk.
Joshua Wong ismert demokráciapárti aktivista bírálta a miniszter bejelentését.
A hongkongi törvényhozás csütörtökön fogadta el a kínai himnusz meggyalázásának büntethetővé tételéről szóló törvényjavaslatot. A jogszabály szerint három év szabadságvesztéssel és akár 50 ezer hongkongi dollárral (csaknem kétmillió forinttal) büntethető az, aki kigúnyolja vagy meggyalázza a kínai himnuszt.
Hongkongban körülbelül egy éve zajlanak demokráciapárti tüntetések a növekvő kínai befolyás ellen. A múlt hónapban a kínai törvényhozás által elfogadott új nemzetbiztonsági törvény váltott ki nagy felzúdulást. A várhatóan szeptemberben életbe lépő jogszabály betiltja a lázadást, az elszakadási törekvések hangoztatását és a központi kormányzat ellen irányuló, "felforgatónak" minősített cselekményeket. A hongkongi kormányzat számára pedig előírja, hogy új intézményeket hozzon létre a szuverenitás védelme céljából, valamint engedélyezze a pekingi ügynökségeknek, hogy belátásuk szerint járjanak el a városban. Hongkongi ellenzéki politikusok és demokráciapárti aktivisták attól tartanak, hogy a jogszabály a szabadságjogokat korlátozza majd.
A hétmillió lakosú Hongkong – amely korábban brit koronagyarmat volt – 1997-ben került vissza Kínához, és az „egy ország, két rendszer” elve alapján ötven éven át széleskörű autonómiát élvez. A helyiek szerint ezek a jogkörök kerültek veszélybe, mert Peking igyekszik egyre szigorúbb ellenőrzés alá vonni a várost.