Lényegében összeállt az Orbán Viktor miniszterelnök által május végén bejelentett újabb nemzeti konzultáció 13 kérdése – derült ki Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szombati videós tájékoztatójából. A kormány Facebook-oldalán közzétett utolsó öt témakör első kérdése így szól:
– Támogatják-e a magyarok, hogy járvány idején ingyenes legyen az internethasználat az iskolás gyermeket nevelő családoknak és a tanároknak?
A fideszes politikus szerint ugyanis a koronavírus-járvány kirobbanásakor az oktatásban bevezetett digitális tanrend, a fokozott internethasználat óriási terhet jelentett a tanároknak, a diákoknak és a szülőknek is. Éppen a járványhoz kapcsolódó terhek viselésével indokolta a következő, ám részleteiben még ismeretlen kérdést:
Egyetértenek-e azzal az alapelvvel, hogy a bankoknak és a multiknak is hozzá kell járulniuk a védekezés költségeihez?
A kormányzati szándék szerint a nép által megerősítendő következő két kérdés a már megtett gazdasági lépések folytatására irányul:
Támogatják-e a járvány utáni időszakban is a már megindult munkahelyvédő programokat?
Egyetértenek-e azzal, hogy külön programokkal kell ösztönözni a hazai termékek vásárlását és népszerűsíteni a belföldi turizmust?
Végezetül Dömötör Csaba ismertette az utolsó kérdést:
Szükség van-e egy állandó magyarországi járványügyi figyelőszolgálatra?
Az, hogy ez a kabinet szerint nem vitás, az államtitkár szavaiból is kiderült: „A brüsszeli járványügyi szervezet sajnos nem észlelte időben a járványveszélyt, még akkor is mérsékeltnek nevezte a vírus kockázatát, amikor már itt volt a baj.”
A 13 kérdéses nemzeti konzultáció korábbi kérdéseit az elmúlt napokban már a közvélemény elé tárták, korábban beszámoltunk a Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációs államtitkár és a szintén Dömötör Csaba által csepegtetett információkról. Utóbbi politikus most útmutatásul még hozzátette: