Külön javaslatban nyújtotta be Horváth László fideszes országgyűlési képviselő, miniszterelnöki megbízott azt a törvénymódosítót, amely megakadályozná, hogy az oktatási szegregációs perekben pénzbeli kártérítést ítélhessen meg a bíróság azoknak, akik az iskolai elkülönítés miatt nem jutottak megfelelő oktatáshoz. Pénz helyett oktatási, képzési szolgáltatásokkal kárpótolnák az érintetteket. Korábban egy, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) által kidolgozott – akkor még nem nyilvános – köznevelési törvényt módosító tervezetben is szerepelt egy hasonló javaslat, ám a parlament elé került későbbi változatból ez kimaradt.
A törvényt azért módosítanák, mert a gyöngyöspatai szegregációs perben mintegy 60 roma fiatalnak ítélt meg 100 millió frontos kártérítést a bíróság, miután éveken keresztül elkülönített osztályokba kellett járniuk a patai iskolában. Ezt felülvizsgálati eljárásában a Kúria is fenntartotta. A gyöngyöspatai önkormányzat és a kormány azonban igazságtalannak tartja az ítéletet, ezért a törvények átírásával érnék el, hogy ilyen ne fordulhasson elő még egyszer.
A korábbi verzióhoz képest a Horváth László által benyújtott javaslat szigorúbban fogalmaz: a lapunk által április végén megismert, akkor még szakmai egyeztetés alatt álló tervezetben az állt: „a bíróság a sérelemdíjat oktatási, képzési szolgáltatásként is meghatározhatja”. Az újabb módosító javaslatban viszont már az olvasható: „a bíróság a sérelemdíjat oktatási, képzési szolgáltatásként határozza meg.”
– Ez azt jelenti, hogy a bíróságnak már nem lesz lehetősége mérlegelni, ha a javaslatot elfogadják, pénzbeli kártérítést már nem ítélhet meg – mondta a Népszavának Kegye Adél ügyvéd, aki korábban a gyöngyöspatai gyerekeket és szüleiket képviselő Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítványnak dolgozott. Szerinte a javaslat uniós irányelveket sérthet és súlyosan diszkriminatív, hiszen egy jól körülhatárolható csoportot fosztana meg a pénzbeli kártérítés lehetőségétől.
– A javaslat lényege, hogy a bíróság pénzbeli kártérítést ne ítélhessen meg – erősítette meg lapunknak Horváth László. Hozzátette, azért ő nyújtotta be a módosítót, mert az Emmi által előterjesztett javaslatcsomagból ez kimaradt. Emlékeztettük, hogy a korábbi tervezetben még benne volt, mire azt felelte: ő erről nem tud.
Gyöngyöspatával kapcsolatban azt mondta: a Kúria pontot tett az ügy végére, már nem vitatja senki, hogy a 100 millió forintos kártérítést ki kell fizetni a patai romáknak. Ám Horváth szerint az önkormányzatnak továbbra sincsenek forrásai erre, s ha végrehajtás indul, csődhelyzetbe kerül a település. – Ha ez megtörténik, mindenkinek rossz lesz, a roma és a nem roma lakosoknak is – fogalmazott. Szerinte az önkormányzatnak nem lesz más lehetősége, mint hogy a kormányhoz forduljon segítségért.