A Magyar Helsinki Bizottság (MHB) jogerősen is pert nyert a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságával (BVOP) szemben. A börtönökben fogvatartottak életét meghatározó szakutasítások 2018 áprilisáig hozzáférhetőek voltak a BVOP honlapján, de aztán eltűntek onnan. A bizottság ezek nyilvánossága érdekében bírósághoz fordult - jelentette be az MHB honlapján.
Az MHB 2018 tavaszán figyelt fel arra, hogy a BVOP honlapjáról levették az összes szakutasítást. Ezek szabályozzák a börtönök mindennapi életét, például a fogvatartottak elhelyezését, ellátását, szállítását, a csomagküldést, a munkáltatást vagy a telefonálást. Meghatározzák a fegyelmi eljárások menetét és a kiszabható fegyelmi büntetéseket, vagy azt, hogyan szállítják a fogvatartottakat.
Az MHB először adatigényléssel próbálta kikérni a szakutasításokat, de a BVOP nem adta ki. Ezt azzal indokolták, hogy azok „döntés meghozatalát megalapozó adatnak minősülnek”. A bizottság álláspontja szerint viszont döntés-előkészítő irat lehet például a belső használatra szánt munkaanyag, tervezetek, levelek, de semmiképpen sem egy olyan szabály, amely 18 ezer fogvatartott mindennapi életét határozza meg.
A Helsinki ezért 2019. március 8-án terjesztette be keresetlevelét, hogy a BVOP 15 napon belül adja ki az összes szakutasítást, de nem kapta meg, ezért pert indított.
A BVOP a tavaly szeptemberi tárgyaláson közölte, hogy a szakutasítások jelentős részét már újra feltöltötte a honlapjára. Maradt viszont 15, amely továbbra sem volt nyilvános.
A bíróság mostani másodfokú, jogerős ítéletében nem találta indokoltnak a dokumentumok visszatartását, így arra kötelezte a BVOP-t, hogy 15 napon belül adja ki őket az MHB-nak.