;

Operatív Törzs;koronavírus;COVID-19;

- Müller Cecília: Nincsenek olyan egzakt számok, amelyek összehasonlíthatóak

Az országos tisztifőorvos szerint március 4. lehetett az az időpont, amikor az új koronavírus az országba érkezett.

Lakatos Tibor ezredes az operatív törzs kedd délelőtti tájékoztatóján elmondta, hogy a rendőri feladatok is átalakultak kissé a védekezés újabb szakaszában. A határátkelőkön továbbra is ellenőrzik a belépőket. Ellenőrzik a védelmi intézkedések betartását is, a hosszú hétvégén csak minimális esetben kellett intézkedniük.

A házi karantén elektronikus ellenőrzését eddig 1979-en vállalták. 431 esetben kellett csak a helyszínen ellenőrizni, hogy betartják-e a házi karantént az illetékesek. Sajnos még mindig előfordul, hogy néhányan nem tartják be, ezért az elmúlt 24 órában 53 esetben kellett intézkedniük a rendőröknek.

Felhívta a figyelmet az önkéntesség jelentőségére. Ebben - például a védőeszközök viselésében - pozitívak a tapasztalatok. 

Müller Cecília országos tisztifőorvos megerősítette, hogy újabb 29 magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 3921 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Meghalt 5 idős, krónikus beteg, így már 532-en veszítették életüket a fertőzés következtében. 2160-an pedig már meggyógyultak.

Az aktív fertőzöttek száma 1229 fő, 49 százalékuk budapesti. Jelenleg 427 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 24-en vannak lélegeztetőgépen.  

Közölte, hogy egyértelműen lecsengőben van a járvány, tizedik napja tapasztaljuk ezt.

Beszélt arról, hogy nincsenek olyan egzakt számok, amelyek összehasonlíthatóak a világ országai között, mivel a szociális tényezők jelentősen tudják befolyásolni a járvány lefolyását. Elmondása szerint a nemek közötti lefolyást vizsgálva, a magyarországi fertőzöttek száma 58 százalékban nő, 42 százalékban férfi.

Ennek egyik oka az, hogy a vírus jellemzően idős embereket betegített meg, és a nők átlagéletkora magasabb az országban. 

A 80 év felettiek a fertőzöttek 20 százalékát tették ki, míg a legtöbb beteget, 25 százalékukat a 65-79 éves korosztályból regisztrálták.

Az 50-59 év közöttiek 15, a 40-49 év közöttiek 14 százalékot tettek ki. A fiataloknál kevés esetben mutatták ki a betegséget, így a 19 év alattiaknál 85, ebből a 14 év alattiaknál 54 pozitív esetet találtak. 

Továbbra is Budapest a legérintettebb. Míg országos átlagban 100 ezer főre 40 pozitív eset jut, addig a fővárosban ez a szám 106. Békés megyében a legalacsonyabb ez az adat, ott mindössze 3 eset volt 100 ezer főre vetítve a teljes járvány alatt.

Március 4-én mutatták ki igazoltan a betegséget Magyarországon először. A legtöbb fertőzést a 15. héten tapasztalták, a legtöbben pedig a 16. héten veszítették életüket a COVID-19 következtében, akkor 91 ember halt meg.

Elmondta, hogy az influenza-vírus minták vizsgálatakor maradt ezer minta a Nemzeti Egészségügyi Központban. Ezeket utólag megvizsgáltak koronavírusra, és csak egyetlen egy bizonyult pozitívnak.

Arról, hogy mikor jöhetett be a vírus az országba, azt mondta, hogy a március 4-én regisztrált adat, illetve az influenzára beérkezett minta is arról tanúskodik, hogy valóban március 4. lehetett az az időpont, amikor az új koronavírus az országba érkezett.

Újságírói kérdések: 

Arra a kérdésre, hogy szükség volt-e rendőri intézkedésekre a hosszú hétvégén, Lakatos Tibor elmondta, hogy Budapesten a rendőrök a NAV munkatársaival, illetve közterület felügyelőkkel és polgárőrökkel együtt több mint 200-an ellenőrizték a szabályok betartását. Többnyire pozitívak a tapasztalatok a vendéglátóhelyeken is, mind a vendégeket, mind a szolgáltatókat tekintve.

A tranzitforgalomban még mindig csak a kijelölt útvonalakon haladhatnak az áthaladó külföldi állampolgárok.

Müller Cecília szerint elegendőek a bevezetett higiénés szabályok a vendéglátóhelyeken is, de kérte, hogy tartsák be továbbra is a másfél méteres távolságot. Úgy véli, szükségtelen a többletszabályozás. Azokat a tárgyakat, amelyeket sokan megfognak a vendéglátóhelyeken - például a fűszertartókat - érdemes többször fertőtleníteni.

A „Szedd magad!” akciók most kezdődtek az országban, azok szabad térben vannak, de ott is kerülni kell a tumultust.

Kilenc városban folynak kutatások arra, hogy kimutassák a kommunális szennyvízben a koronavírust. Erre Müller Cecília elmondta, hogy az ivóvízben nem terjed a vírus, mert az nagyon sérülékeny, és a klór nagyon gyorsan elpusztítja. A szennyvízben sem mutatták még ki sehol a világon, hogy azzal képes lenne terjedni. Ugyanakkor nagyon fontos előrejelző értéke van annak, hogy figyeljük a környezetünkben lévő vírus jelenlétét, mivel az összes, háztartásban elhasznált folyadék oda kerül. Ha nagyobb számban jelennének meg pozitív, de tünetmentes személyek, akkor a szennyvízből lehet következtetni arra, hogy ott van egy halmozódás. Budapesten sikerült kimutatni a vírus jelenlétét, mivel ott a legtöbb a pozitivitás, de vidéki városokban is megvizsgálják a mintákat. Ennek preventív jelentősége is van.

Számos idősotthonban már többször is fertőtlenítettek, főként ott, ahol pozitív ápoltakat, illetve ápolókat találtak.

Meddig tervezik fenntartani, hogy a külföldről érkezőknek két hét karanténba kell vonulniuk? Lakatos Tibor azt felelte, hogy nem szabad a veszélyhelyzetet és a beutazási korlátozást összemosni. A veszélyhelyzet az egy hazai, jogi állapot, amely a járvány terjedésének lassítását szolgálja. A beutazási korlátozás ennek része, de nem csak ettől függ, mivel indokolt egyes országok esetében, hogy onnan ne utazhassanak be, illetve karanténba vonuljon, aki onnan érkezik. Egyes országokban még mindig sok a fertőzött, és még mindig felfutó ágban van a járvány. A cél az, hogy a lehető legtöbb országra kiterjesszük az enyhítéseket, és ez már el is kezdődött. Az uniós gyakorlatok alapján alakítja Magyarország is a beutazási szabályrendszert.

A fürdőket, uszodákat, strandokat a népegészségügyi szakemberek rendszeresen ellenőrzik, ez a nyári időszakban eleve kiemelt feladatuk. Egyelőre nem kaptak negatív visszajelzést, úgy tűnik, kellően óvatosak és jogkövetőek az állampolgárok. 

Müller Cecília leszögezte, hogy nincs semmilyen garancia arra, hogy a légúton terjedő vírus teljesen megfogható a korlátozásokkal. A fertőzések csökkenésével az átadás lehetősége is csökken, arra viszont nincs garancia, hogy a vírus teljesen eltűnik a környezetünkből. Hangsúlyozta a járványügyi éberség fontosságát, ennek érdekében folyamatosan követni kell a járvány terjedését és mértékét.

Arra a kérdésre, hogy eltörlik-e a PCR-teszthez kötöttséget, az országos tisztifőorvos azt válaszolta, hogy az egészségügyi eljárások igénybevételéhez csak akkor kell a teszt, ha felmerül a fertőzés gyanúja. Előzetesen kérdőívvel és testhőmérséklet mérésével ellenőrzi a szolgáltató, hogy felmerül-e a gyanú.

Eddig összesen 3921 személynél diagnosztizálták igazoltan a COVID-19 betegséget Magyarországon.