Napi tíz magyar lélegeztetőgép gördülhet le a gyártósorról abban a csarnokban, amelyet még csütörtökön tekintett meg Pintér Sándor belügyminiszter, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, valamint Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere – jelentette be az operatív törzs pénteki tájékoztatóján Kiss Róbert. Az ügyeleti központ munkatársa elmondta: a fejlesztés már hetekkel korábban megkezdődött, a prototípust a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem készítette el.
A tájékoztatón Kiss Róbert ismertette, hogy a Magyar Közlönyben megjelentek az új járványügyi kormányrendeletek: ezek alapján egyrészt elhárult minden akadály azelőtt, hogy autós könnyűzenei koncerteket tarthassanak országszerte, másrészt a százéves trianoni évforduló, hivatalosan a Nemzeti összetartozás napja alkalmából június 3-a és 7-e között „méltóságteljes” megemlékezések tarthatók. A rockkoncertek autóban hallgatásának a feltételeit a szervezőknek kell megteremteniük, míg a hazánk feldarabolására emlékező rendezvényeken felhívják a figyelmet a másfél méteres védőtávolság betartására. Utóbbival kapcsolatban újdonság még, hogy felhatalmazták a helyi önkormányzatokat, hogy az adott időszakban kulturális eseményeket szervezhetnek. Kiss Róbert újságírói felvetésre megerősítette: a koronavírus terjedésének megállítására az Európai Bizottságtól kapott védőmaszkokat meg kell semmisíteni, annyira rossz minőségűek. Korábban ez fel sem vetődött, ellentétben a Kínából behozott védőeszközökkel kapcsolatban, de azokról most senki sem beszélt.
Védőtávolság és füstmentesség
Müller Cecília országos tisztifőorvos ismertette a kormányzati tájékoztató oldalon már péntek reggel közzétett aktuális járványügyi adatokat, amelyek közül azt emelte ki különösen, hogy az elmúlt 24 órában regisztrált 25 új fertőzött közül egyetlen egyet sem találtak idősotthonban vagy szociális otthonban. Az újságírói kérdések egyikére válaszolva, felhívta a figyelmet a gyermeknapi rendezvényekre, amelyek a szabadban immár korlátlanul megtarthatók. Azonban ezeken a családokat kérte arra, hogy a „más háztartásból érkezőktől” tartsanak távolságot, és csakis egészséges gyermekek és szülők menjenek programokra, játszóterekre, állatkertekbe, és vigyenek magukkal fertőtlenítő kendőt. Müller Cecília az ugyancsak május 31-re eső dohányzásmentes világnapról is megemlékezett, figyelmeztetve arra, hogy a káros szenvedéllyel élőknél nem csak a tüdőrák, hanem a szív- és érrendszeri megbetegedések jelentős számban szerepelnek halálokként.
A járvány nyomán kialakult gazdasági helyzetről, az átfogó kormányzati intézkedési csomag aktuális kérdéseiről Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára beszélt. Friss döntés, hogy azok, akik a veszélyhelyzet idején szereztek elsősegélynyújtási jogosítványt, azoknak később nem kell pótolniuk az előírt vizsgát.
70 ezer új munkahely és verseny a külföldi csábítókkal
– A munkahelyvédelmi bértámogatásra eddig 10 500 cég pályázott és támogatásukkal 137 ezer dolgozó munkahelyét mentettük meg. Nekik a három hónapig tartó csökkentett munkaidő 3 hónapon át a kieső pénzt a kormány biztosítja. A munkáltatók és a munkavállalók képviselőivel folytatott egyeztetések nyomán a kormány úgy döntött, hogy augusztus 31-ig meghosszabbítják ezt a programot. Újdonság, hogy egy cég a különböző részlegeiken foglalkoztatottakra külön-külön is pályázhatnak, sőt dönthetnek a tevékenységek közötti átcsoportosításokról. Tehát ha valaki más munkakört is el tud látni, mint amilyet eddig, akkor arra a dolgozóra is benyújthatják az igényt – mondta Bodó Sándor.
Az államtitkár szólt arról is, hogy a kutatás-fejlesztés és az innováció területén más országok hasonló cégei csábítják a magyar munkavállalókat. Itthontartásuk érdekében dolgozónként bruttó 318 ezer forintot fizet az állam. Ilyen cégek közül 705-en pályáztak, és 12 ezer munkavállalójukon segítettek. Eközben 84 milliárd forintból 70 ezer új munkahely létrehozását reméli a kormány. A munkahelyteremtő bértámogatási pályázatra, amelynek keretében hat hónapig a kormány, három hónapig a munkáltatók fizetik a visszavetteket vagy az újonnan alkalmazottakat, eddig eddig 3200 munkavállalóra 4 milliárdnyi igény érkezett be. A legaktívabbak a kis- és mikrovállalkozások voltak, Hajdu-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés megyéből, jellemzően a szálláshely szolgáltatás, a vendéglátás és az építőipar területéről.