Szent János Kórház;órabér;koronavírus;

A budapesti Szent János Kórház COVID osztálya

- Visszavágta a koronavírusos betegeket kezelő ápolók óradíját a Szent János Kórház

Javul a járvány helyzet, kevesebb a teher dolgozókon – a kórház szerint ezért nem jár nekik az extra magas óradíj.

Csökkentették a Szent János Kórház Covid-osztályán dolgozó ápolók óradíját – ezt maga az intézmény ismerte el, az MTI-nek juttatott közleményében. A kórház ezt ugyanakkor nem magától jelentette be, arra reagáltak, hogy a Demokratikus Koalíció is hozzájutott egy, a bércsökkentésről szóló levélhez. 

Az intézmény, bevallása szerint a 180 százalékos extra szintről a 150 százalékos kiemelt szintűre vágta vissza a koronavírusos beteget ellátó ápolók óradíját. Döntésüket azzal magyarázták, hogy "A járványhelyzet javulásával és a fertőzöttek számának csökkenésével ma már lényegesen kisebb teher hárul a Covid-osztályokon dolgozókra is”

A kórház vezetése egyúttal azt is hangsúlyozta, hogy a kiemelt bér országos szinten még mindig a legmagasabbak közé tartozik – majd felsorolták, hogy mennyi mindennel segítették a dolgozók helyzetét. Például home office-lehetőséggel – a Covid-osztályos ápolók ezzel nyilván nem élhettek - valamint rugalmas munkaidőt kínáltak, és 15 napos fizetett távollétet biztosítottak a gyermekelhelyezést megoldani nem tudó szülőknek

„Ennek köszönhetően senki nem vesztette el az állását vagy került anyagi krízisbe a veszélyhelyzet alatt" – írta a  kórházi vezetés; tegyük hozzá, elég különös lett volna, ha éppen kórházi dolgozókat bocsátanak a járványhelyzet közepén.

Azonban nemcsak az extra óradíj visszavágása okozhat fejfájást a nővéreknél: veszélyhelyzet idején ugyanis átmenetileg megszűntek a megélhetést biztosító kiegészítő jövedelemszerzési lehetőségeik. Az egészségügyi szakdolgozók felének-kétharmadának, az orvosok közül szinte mindenkinek van másod-, harmadállása. Mint arról lapunk elsőként beszámolt, a szakszervezet, és a szakdolgozói kamara becslése szerint legalább 20-30 százalékkal visznek haza kevesebbet az érintettek. 

 

Ráadásul, egyelőre sehol sincs az a bruttó 500 ezer forintos egyszeri juttatás sem, amit a kormány ígért az egészségügyi dolgozóknak.  

Nem kell fizikai szintfelmérőt teljesíteniük, hanem egy „sima” orvosi alkalmassági vizsgálat és erkölcsi bizonyítvány birtokában már meg is kezdhetik a hat hónapos kiképzést.Az idén 3800 munkanélkülit tud a Magyar Honvédség foglalkoztatni speciális önkéntes tartalékosként – mondta kérdésünkre Benkő Tibor honvédelmi miniszter a szentendrei altiszti akadémia sajtónyilvános feladatszabó értekezletén.