Izer Norbert beszámolójával kezdődött az operatív törzs pénteki tájékoztatója. Az adóügyekért felelős államtitkár elmondta, hogy eddig 600 milliárd forintot költött az ország a koronavírus-járvány elleni védekezésre, és sok milliárd forint maradt a családoknál és vállalkozásnál.
Összefoglalta a kormányzat adócsökkentési és a vállalkozásokat segítő intézkedéseit. Az adminisztrációt is akarják redukálni, mivel a kormány álláspontja szerint az adócsökkentéssel is felér, ha az adminisztrációra fordított időt és költségeket tudják csökkenteni a vállalkozások. Ennek egyik eszköze a gyorsabb átfutási idő, hogy akár 30 napon belül visszautalhatja a KKV-knak a NAV az áfát. Emellett az adóbevallások benyújtási határidejét négy hónappal kitolták, szeptember 30-ig.
Elmondása szerint a legkisebb vállalkozásoknak van a legnagyobb szüksége az adminisztráció csökkentésére.
Öt adónemben – a társasági, a kisvállalati, az energiaadó, az iparűzési adó és az innovációs járulék esetében – szintén szeptember 30-ig kitolták a fizetési kötelezettséget.
Müller Cecília országos tisztifőorvos megerősítette, hogy újabb 37 magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 3417 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt újabb 6 krónikus beteg, így már 442 ember halt meg a fertőzés következtében.
Elmondása szerint folyamatosan, már tíz napja sikerült a napi fertőzöttek számát alacsonyan tartani.
Gyógyultan 1287-en távoztak a kórházból, az aktív fertőzöttek száma 1688 főre csökkent. Hozzátette, hogy folyamatosan csökken a kórházi kezelésre szorulók száma, ugyanis kórházban jelenleg 614 koronavírusos beteget ápolnak és 46-en vannak lélegeztetőgépen.
Hangsúlyozta, hogy fontos a közösségi szabályozók követése, amelyeket fokozatosan és óvatosan szeretnének csökkenteni.
Egy picit fellélegzünk, de azt kérte, hogy ezt tegyük kellő óvatossággal és mértékkel, hogy a kedvező járványügyi helyzetünket fenntartsuk.
Emiatt lehetővé vált az egészségügyi ellátások bővítése. Most május 18-tól újabb ellátásokat vonnak újra be a rendszerbe, erről ma Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere tájékoztatta a kórházakat.
Ugyanazok a feltételek érvényesek, mint a szakellátás esetében.
A fekvőbetegek esetében nem csak a sürgősségi, hanem a tervezhető beavatkozásokat is ellátják hétfőtől.
Közölte, hogy az intenzív ágyak fenntartására továbbra is szükség van, mivel csökken ugyan a fertőzés terjedése, de még mindig vannak új megbetegedések. Ezért egy rugalmas ellátással készülnek a helyzetre, hogy a koronavírusos, illetve az egyéb betegeket is ellássák.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ állapítja meg a beutalási rendet. Ha nem merül fel koronavírus gyanúja, akkor igénybe vehető az egészségügyi szolgáltatás. Ezt a szolgáltató egy hőmérséklet méréssel megállapítja. Ha felmerül a gyanúja, akkor csak negatív laboreredménnyel vehető igénybe a szolgáltatás.
A halálokok több mint 50 százalékát okozzák a szív- és érrendszeri megbetegedések, ezért az országos tisztifőorvos szerint az a legfontosabb, hogy az ilyen betegséggel küzdők ellátása helyreálljon.
Müller Cecília köszöntötte a lelki segélyszolgálatok dolgozóit.
Kiss Róbert alezredes tájékoztatása alapján már 551-en használják a hatósági házi karantén ellenőrzésére szolgáló szoftvert. Összesen 10 954 ember van hatósági házi karanténban az országban. Közölte viszont, hogy csak tegnap több mint 400 esetben kellett intézkednie a rendőrségnek a kijárási korlátozások megszegése miatt. Rémhírterjesztés ügyében eddig 90 esetben indult eljárás.
Újságírói kérdések:
A kiskunhalasi mobilkórházról Kiss Róbert elmondta, hogy a kormány tervei szerint az a későbbiekben egészségügyi intézményként fog funkcionálni, a büntetés-végrehajtás irányításával.
Lesznek nyári gyerektáborok, erről az NNK már készíti ajánlását, amely a táboroztatóknak és a szülőknek is ad majd tanácsokat.
Szóba került az idős szülők látogatása is. Az országos tisztifőorvos álláspontja szerint az a legfontosabb, hogy mindenki legyen egészséges. Hangsúlyozta, hogy a krónikus betegek számítanak még mindig a legveszélyeztetettebb csoportnak.
A játszóterek nyitásáról Müller Cecília azt mondta, hogy fontos azok megfelelő higiéniai és műszaki állapota, és hogy továbbra se legyenek túlzsúfoltak. Közlése szerint a talajt nem kell fertőtleníteni, mert ott a vírus hamar elpusztul. A homokozók homokját viszont rendszeresen cserélni kell.
Kiss Róbert közölte, hogy folyamatosan egyeztet Magyarország a szomszédos országokkal a kisebb határátkelők nyitásáról.
A szabadtéri fürdők újranyitásakor a medencékben 4, a parton 16 négyzetmétert javasolt fenntartani a látogatók között. Az egy háztartásban élők strandolhatnak együtt, de másoktól továbbra is tartani kell a megfelelő távolságot. A működtető felelőssége, hogy biztosítsa, hogy ne legyen zsúfoltság.
Müller Cecília érdeklődésre közölte, hogy még nem oldják fel az idősotthonokban a kijárási tilalmat, mivel jelenleg minden negyedik koronavírusos fertőzött és elhunyt idősotthon lakója.