;

Röszke;Európai Bíróság;menedékkérők;

A röszkei tranzitzóna kapuja

- Az Európai Bíróság ítélete szerint őrizetben vannak a menedékkérők a röszkei tranzitzónában

A luxembourgi határozat alapján el kell rendelni az ok nélkül őrizetbe vettek szabadon bocsátását.

A menedékkérőknek vagy kiutasítási határozat hatálya alatt álló harmadik országbeli állampolgároknak a szerb–magyar határon található, röszkei tranzitzónában való elhelyezését „őrizetnek” kell minősíteni - mondta ki az Európai Unió Bírósága csütörtökön.

Ha az őrizet szabályszerűségének felülvizsgálatát követően a bíróság megállapítja, hogy az érintett személyeket érvényes ok nélkül vették őrizetbe, a bíróságnak el kell rendelnie a haladéktalan szabadon bocsátásukat.

Az ügy előzménye, hogy Szerbián keresztül Magyarországra érkező két iráni, illetve két afgán állampolgár menedékérelmét 2019 elején a magyar hatóságok elutasították, mivel megítélésük szerint biztonságos tranzitországon keresztül érkeztek hazánkba. A szerb állam azonban megtagadta a visszafogadásukat, így a magyar hatóságok elrendelték Afganisztánba, illetve Iránba történő kitoloncolásukat, és a röszkei tranzitzónát jelölték ki részükre ideiglenes szálláshelyként.

Az érintettek keresetet indítottak, mivel megítélésük szerint elszállásolásuk feltételei a befogadási irányelv értelmében jogellenes őrizetnek minősülnek. Az uniós testülethez az ügyben Magyarországon eljáró Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság fordult.

Priit Pikamae EU-s főtanácsnok áprilisban indítványában jelezte, hogy álláspontja szerint a röszkei tranzitzónában elhelyezett menedékkérők a külvilágtól fizikailag el vannak vágva, és meg vannak fosztva mozgásszabadságuktól, elhelyezésük pedig jogellenes őrizetnek minősül.

A luxembourgi székhelyű uniós bíróság azonban most csütörtökön megállapította, hogy a röszkei tranzitzónába való elhelyezés szabadságelvonásnak minősül, mivel az érintettek semmilyen irányban nem hagyhatják el jogszerűen önkéntesen a zónát.

A bíróság közölte, hogy a hatóságok őrizetbe vehetik a határaikra érkező kérelmezőket, de az őrizet időtartama nem haladhatja meg a négy hetet. Azután biztosítani kell nekik lehetőséget arra, hogy belépjenek az országba, illetve hogy a kérelmüket elbírálják a szokásos eljárásban. Hozzátették, hogy ha a nemzeti, jelen esetben a magyar bíróság úgy véli, hogy az érintett személy őrizetbe vétele ellentétes az uniós joggal, akkor felülbírálhatja az őrizetbevételi határozatot, és elrendelheti a szabadon bocsátást.

 

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztere elkeserítőnek nevezte a döntést a csütörtöki Kormányinfón.

Szinte naponta szedi áldozatait a koronavírus járvány az orosz pravoszláv egyházban. A veszteség nagy, az elhunytak között jeles vezető személyiségek neveivel lehet találkozni.