Mexikó;Uruguay;koronavírus;

- Több mint száz egészségügyi dolgozó halt meg a járvány miatt Mexikóban

Uruguayban partra szállhat a Greg Mortimer nevű óceánjáró személyzete, de karanténba kell vonulniuk.

Mexikóban 111 egészségügyi dolgozó halt meg az új típusú koronavírus által okozott járványban. Hugo Lopez-Gatell egészségügyi államtitkár-helyettes elmondta, hogy az áldozatok között 66 orvos, 16 ápoló, 29 más kórházi dolgozó, a gyógyítást segítő személyzet tagja, fogorvos, laboráns van. Hozzátette, hogy

az egészségügyiek között 8544-nél igazolták a kórt, 6747 esetben gyanították, sokan várnak még a teszt eredményére.

Mexikóban 36 327 igazolt fertőzést regisztráltak, 3573-an meghaltak, míg 23 100-an felépültek a kórból. A helyi tisztviselők is elismerik, hogy a valós adatok valószínűleg magasabbak a hivatalosnál.

Egyes mexikói városokban sok esetet regisztráltak, de már a megbetegedések száma kezd csökkenni. A fővárosban, Mexikóvárosban eljutott a csúcspontra a kór. Más városokban ugyanakkor egyáltalán meg sem jelent.

Ennek következtében

az egészségügyi államtitkár-helyettes azt mondta, azt tervezik, hogy egyes régiókban részlegesen feloldják a korlátozásokat.

Nincs értelme a távolságtartást is érvényben hagyni országos szinten – fejtette ki.

Partra szállhat a Greg Mortimer hajó személyzete

Uruguayban engedélyt kapott a Greg Mortimer nevű óceánjáró személyzete arra, hogy a hosszú, egy hónapos veszteglés után partra szálljon a fővárosban, Montevideóban.

A hajó március 15-én indult Argentínából 16 napos antarktiszi utazásra. Útközben többen megbetegedtek, influenzaszerű tünetek mutatkoztak náluk, mint utóbb kiderült, koronavírusosak lettek, mintegy nyolcvanan. A hajó útját megszakítva Uruguay felé vette az irányt, ahol a helyi hatóságok veszteglésre utasították. Nem sokkal később a hajó üzemeltetője,

az Aurora Expeditions nevű ausztrál hajótársaság bejelentette, hogy 277 utasából 128-nak pozitív lett a koronavírustesztje.

Április 10-én több mint száz ausztrál és új-zélandi utast repülőgéppel hazaszállítottak. A személyzet, mintegy 80 fő azonban nem hagyta el szolgálati helyét.

Az El País című spanyol napilap, valamint a Subrayardo híroldal azt írta, hogy harminchetüknél a teszt kimutatta a koronavírus-fertőzést.

A személyzet külön kialakított biztonsági folyosón keresztül száll partra. Ezután két hétre karanténba kerülnek. Az egészségeseket, akiknél negatív lett a teszt eredménye, ugyanakkor elkülönítik már megfertőződött társaiktól.

Mexikó utcáin maradhat a hadseregAndrés Manuel López Obrador mexikói elnök elrendelte hétfőn, hogy az ország fegyveres erőinek további négy évig részt kell venniük a közbiztonság fenntartásában. Rendeletével az általa korábban bírált politikát hosszabbítja meg, miközben kormánya nem tudta megfékezni az országban elszabadult bűnözést. A jogszabály szerint a fegyveres erőknek (FA) „rendkívüli és szabályozott módon, a Nemzeti Gárda szerepét kiegészítve” kell részt vennie a közbiztonsági feladatok ellátásában, a Nemzeti Gárda parancsnoksága alatt – áll a szövegben, arra a katonai rendőrségre utalva, amelyet López Obrador hozott létre 2018. decemberi hatalomra kerülését követően. A rendelet 2024 márciusában lejáró hatálya azt jelenti, hogy a hadsereg Mexikó utcáin maradhat majdnem López Obrador elnöki mandátumának lejártáig. A latin-amerikai ország veterán politikusa gyakran bírálta elődjét, Felipe Calderónt, amiért haditengerészeket és katonákat vezényelt az utcákra a közrend fenntartására. Juan Ibarolla biztonságpolitikai szakértő a Milenio című mexikói újságnak nyilatkozva úgy vélekedett, az elnök azért kényszerült a hadsereg közbiztonsági szerepének meghosszabbítására, mert biztonságpolitikája kudarcot vallott. A hivatalát 2018-ban elnyerő López Obrador kampányában azt hangoztatta, hogy békülékenyebb biztonsági stratégiát alakít ki, amely a bűnözés gyökereinek felszámolását, mindenekelőtt a szegénység és a korrupció visszaszorítását célozza majd. Hivatali idejének első másfél éve azonban nem volt elegendő a bűncselekmények számának visszaszorítására, sőt 2019-ben 34 582 ember megölésével rekordszintre emelkedett a gyilkosságok száma. Csak idén márciusban mintegy 3 ezer emberölést regisztráltak az országban, ami a valaha rögzített második legmagasabb havi adat, és a legmagasabb szám López Obrador hivatalba kerülése óta.

A diplomata sajtójelentések szerint az orosz titkosszolgálatok ügynöke és március közepén állítólag ricin méreggel felszerelve érkezett Prágába, hogy eltegyen láb alól három politikust. Moszkva tagadja a vádakat, Szergej Lavrov képtelenségnek minősítette a cseh sajtó állításait.