Szijjártó Péter;koronavírus;felhatalmazási törvény;

- Szijjártó Péter öt ország külügyminiszterének írt levelet a magyar felhatalmazási törvényről

A tárcavezető álláspontja szerint a törvény valójában kibővíti az Országgyűlés kormánnyal szembeni előjogait, és nem korlátozza a parlament tevékenységét.

Szijjártó Péter hétfőn a Külgazdasági és Külügyminisztériumban találkozott Dánia, Finnország, Izland, Norvégia és Svédország budapesti nagykövetével, miután az öt ország külügyminisztere közös levélben biztosította támogatásáról a magyar felhatalmazási törvény miatt aggódó Marija Pejcinovic Buricot, az Európa Tanács főtitkárát. 

Hétfő este pedig a tárcavezető Facebook-oldalán azt a levelét is megosztotta, amelyet az öt ország külügyminiszterének küldött.

Ebben Szijjártó Péter azt írta, hogy kötelességének tartja, hogy komoly aggodalmát és csalódottságát fejezze ki, hiszen a miniszterek levelükben konkrétan hivatkoznak Magyarországra és azokra az intézkedésekre, amelyeket a kormány a járvány leküzdése érdekében hozott. 

Megfogalmazása szerint sajnálja, hogy a törvény arányosságával és szükségességével kapcsolatos biztosítékok, amelyeket különböző fórumokon adtak, nem oszlatták el aggodalmaikat, és hogy „hazám ellen intézett megalapozatlan, politikailag motivált támadásaik nem szűntek meg”. 

Kiemelte, hogy ez a törvény valójában kibővíti az Országgyűlés kormánnyal szembeni előjogait. Nem tartalmaz semmilyen, az Országgyűlés tevékenységére vonatkozó korlátozást: továbbra is felügyeletet és kontrollt gyakorol.

Hozzátette, hogy a törvény jogot biztosít a parlamentnek arra, hogy bármikor visszavonja a felhatalmazást.

„A kormány csak abban az esetben foganatosíthat különleges intézkedéseket, ha azok a járvány alakulásának fényében szükségesek és arányosak az állampolgárok életének, egészségének, biztonságának megvédése és a gazdasági stabilitás érdekében”– állapította meg.

Szijjártó Péter megjegyezte azt  is, hogy a magyar koronavírus-törvény értelmében hozott intézkedések csak a veszélyhelyzet megszűnéséig vannak érvényben.

„Osztozom Önökkel az Európa Tanács az emberi jogok, a demokrácia és a jogállamiság védelme terén végzett figyelemreméltó munkája iránti elismerésükben, mindazonáltal az európai család egyes országairól szóló álhírek terjesztése csak megoszláshoz vezet és aláássa ezen multilaterális intézmények működését”- fűzte hozzá.

Levelét azzal zárta, hogy a magyar emberek kellően érettek ahhoz, hogy megfelelő döntéseket hozzanak saját országuk jövőjéről, és a külügyminisztereket arra kérte, hogy ne vonják kétségbe ezen képességüket.

A rendkívüli jogrend már javában életbe lépett, de ezen a kabinet nem akart spórolni.