lélegeztetőgép;koronavírus;vérplazma;

Védőfelszerelést viselő orvos vizsgál egy lélegeztetőgépre kötött beteget a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított intenzív osztályon a Szent László Kórházban

- Öt nap után lekerült a lélegeztetőgépről az első beteg, akit vérplazma-terápiával kezeltek

A másik beteg néhány napja kapott plazmaterápiát, neki stabilizálódott és javul az állapota.

A két, vérplazma-terápiával kezelt beteg egyelőre az intenzív osztályon van. Az egyikük felgyógyult, levették a lélegeztetőgépről – átmenetileg mindketten lélegeztetésre szorultak. A másik, idősebb beteg is jól van, őt is lassan ébresztik a mélyaltatásból – mondta el Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház főigazgatója a hvg.hu-nak adott interjújában.

„Az eddigi tapasztalataink azt mutatják, hogy mind a vérplazmával kezelt, mind az innovatív gyógyszeres terápiában részesített betegeinknél jelentősen megrövidül a lélegeztetési periódus”– fogalmazott.

Vályi-Nagy elmondta: az első páciens, aki komoly társbetegséggel rendelkezik – krónikus vesebeteg –, részletekben kapta meg a kezelést a múlt hét péntek-szombaton. Őt öt nap után sikerült levenni a gépről. A másik beteg néhány napja kapott plazmaterápiát, neki stabilizálódott és javul az állapota. Ő súlyosabb állapotban volt, mert idős.

„Mi kezdtük el az országban először ezt a terápiát, megkaptuk az engedélyeket rá, de meg kell jegyezni, hogy ez egy kísérleti terápia mindenütt a világon. A kezelés viszont nem bonyolult, a legfontosabb a plazma a biztonságos előállítása. A levett plazmából az Országos Vérellátó Szolgálat készít hivatalos vérkészítményt, és ezt adjuk be. Elég sok saját donorunk van a gyógyult betegeink közül, illetve a másik országos intézetnek, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetnek is sok betege van, akiket felgyógyulásuk után felkérünk, hogy hosszabb távon donorok legyenek. Természetesen várunk velük 2-3 hetet és csak utána hívjuk őket vissza plazmaadásra” – közölte. Azt is elmondta, hogy

akiknek jó az immunválasza, attól 2-3 alkalommal is levehető plazma, már amennyiben önkéntesen alávetik magukat az eljárásnak.

Kiemelte, hogy a plazmaadásnak kisebb a kockázata, mint a véradásnak, hiszen a vérnek az alakos elemeit nem távolítják el, csak a plazmát, és a levett térfogatot visszapótolják. Gyakorlatilag semmiféle kockázatot nem jelent, speciális gépekkel történik, nagy biztonsággal, rutinszerűen – hangsúlyozta.

Mint mondta, rutinszerűen a 18 és 60 év közöttieket kérik fel donornak, de elmennek a 70 éves korig azok esetében, akinek nincsen társbetegsége, és jó általános állapotban vannak. Az országos tisztifőorvos rendelkezik a felgyógyultak adatbázisával, és ő már több mint 300 potenciális donornak küldött levelet, amiben jelezte, melyik telefonszámon és milyen e-mail-címen lehet jelentkezni donornak.

„Azt azért fontos megjegyezni, hogy nem mindenki alkalmas donornak. Főleg a fiatal és enyhe tünetes betegeknél figyelhető meg, hogy nincs megfelelő immunválaszuk. Az erősebb immunológiai válaszreakció inkább a súlyosabb betegekre jellemző”– tette hozzá.

Vályi-Nagy azt mondta, a plazmaterápiát egyelőre csak a súlyos és a kritikus állapotú betegeknél használják és alapkövetelmény, hogy a donor és a beteg vércsoportja egyezzen. A másik fontos szempont, hogy csak a megfelelő ellenanyagszinttel rendelkező plazmák alkalmasak beadásra. Ezeknek a tényezőknek az összerendezésével választják ki azokat, akiknél ezt a terápiát alkalmazzák. Később tervezzük, hogy kevésbé súlyos betegeket is bevonnak a kísérleti kezelésbe.

„Azok az immunanyagok, amelyekre mi vadászunk, a fertőzést követően körülbelül 2-3 hét múlva – leghamarabb két hét múlva, de inkább három hét múlva – jelennek meg. Még szintén kutatás tárgya a világon, hogy a megfelelő immunválasszal rendelkezők immunglobulin vérszintje meddig marad fenn. Egyre több adat van arra, hogy a vírusfertőzés sokakban nem okoz tartós immunitást, hanem néhány hónap múlva elmúlik, vagy kisebb lesz. Ez természetesen érinti az aktív immunizálásnak, vagyis a védőoltásnak a problémáját is. Mert ha lesz is oltás, akkor is meg kell majd mérni azt, mennyi ideig tart és milyen minőségű az általa létrehozott immunitás”– fogalmazott a főorvos.

Szijjártó Péter közölte: 24 óra leforgása alatt 7 repülőgéppel összesen 5,5 millió maszk, 600 betegőrző monitor, 80 lélegeztetőgép és több ezer lélegeztőgépekhez szükséges felszerelés érkezett az országba.