államháztartási hiány;infláció;

- Uniós pénz érkezett – csökkent a hiány

A járvány elleni védekezés és a gazdasági mentőcsomag ellenére áprilisban 104,5 milliárd forintos többlet keletkezett az államháztartásban. A Pénzügyminisztérium közleménye ezt azzal magyarázza, hogy az Európai Unió 250 milliárd forintot átutalt át, ám ez csak az igazság egyik fele. A kormány bevallottan nem von be plusz forrást a járvány elleni védekezésre, illetve a gazdasági kármentésre, hanem a költségvetés más területeiről csoportosít át, és ez is közrejátszott a hiánycsökkenésben.

Az első négy hónapban még így is jelentős, 727 milliárd forintos hiány keletkezett, ami az idei GDP 1,4 százaléka. A kormány egész évre 3,7 százalékos deficittel számol, vagyis borítékolható, hogy a következő hónapokban jelentősen nő a hiány. A hiány tetemes, bő ötszáz milliárdos része az uniós kifizetések megelőlegezésére ment el, nem pedig a koronavírus-járványra. 2020 első négy hónapjában összesen 313 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, az április végi uniós kiadások ugyanakkor megközelítették a 842 milliárd forintot.

A járvány egészségügyi kiadásaira - eszközbeszerzésekre,  védőmaszk és lélegeztetőgép-vásárlásokra - a PM szerint a kormány eddig 400 milliárd forintot költött. A szaktárca nem közölte, hogy gazdaságvédelmi intézkedésekre mennyi ment el április végéig – de vélhetően ez az összeg elhanyagolható, ugyanis ezen meglehetősen visszafogott támogatási programok meg sem kezdődtek.   

Esett az infláció, nőttek az élelmiszerárakAz üzemanyagárak zuhanása nyomán áprilisban 2,4 százalékra lassult az éves infláció a márciusi 3,9 százalékról – közölte a KSH. A maginflációs mutatók azonban magasan ragadtak, így a mérséklődés átmenetinek tekinthető. Havi szinten 0,6 százalékkal csökkentek az árak. Ahogy az előzetesen várható volt, az élelmiszerárak tovább emelkedtek, márciushoz képest 1,4 százalékkal, s ezzel a termékkategória éves indexe 8,7 százalékra gyorsult. Az üzemanyagárak havi szinten 16,4, míg éves összehasonlításban 22,7 százalékot zuhantak. Csak az üzemanyagárak esése a KSH szerint 1,1 százalékponttal mérsékelte a teljes inflációt. Májusban további kisebb csökkenés jöhet az inflációban- írta Nyeste Orsolya az Erste Bank vezető elemzője, majd nőhet, és éves szinten 2,9 százalékkal emelkedhetnek az árak.    

Vidéken nem volt csökkenés, sőt, a veszélyhelyzet kihirdetése óta sok településen jelentős árnövekedés volt.