Világszerte csaknem húszezer embert kérdezett az Ipsos friss kutatásában arról, mit tartanak a legfontosabb problémáknak. A globális kutatócég április végi, 28 országot érintő felméréséből (What Worries the World) kiderült, hogy a koronavírus-járvány dacára sokat javult a világ lakosságának hangulata, bár még mindig a kisebb hányad (46%) érzi úgy, hogy hazájában a dolgok jó irányba tartanak – írja a felmérés eredményeiről beszámoló 24.hu.
Az első számú aggodalmat a nemzetközi mérésben először megjelenő világjárvány jelentette. Az átlag 61%-os említés a kutatássorozat történetének legmagasabb mért értéke volt. 28 országból 24-ben ez szerepelt az első helyen. A legmagasabb említést Malajziában (85%), Nagy-Britanniában (77%) és Ausztráliában (74%) mérték, a pandémiát az oroszok és a kínaiak alig negyede nevezte meg kritikus problémának.
A világ lakosait a vírus után a munkanélküliség, az egészségügy helyzete, a szegénység jobban aggasztja, mint a korrupció.
A magyarok az átlagosnál komorabban látják a jelenlegi helyzetet, a kétharmados többség (67%) szerint nem jó irányba haladnak a dolgok az országában. Az áprilisi adatok ugyanakkor egy javuló tendenciát tükröznek. A korábbi hónapokhoz képest egyre több az optimista, hiszen februárban még 24%, márciusban 28% volt bizakodó.
A magyarok is járványtól tartanak leginkább, ezt 10-ből 6-an említették (61%), de csaknem ugyanannyi válaszadót (59%) nyugtalanít az egészségügy helyzete is.
Gondként a korrupció (38%) és a társadalmi egyenlőtlenség (34%) némileg veszített súlyából az egy hónapja mérthez képest, de a félelem a munkahelyek elvesztésétől a márciusi 23%-ról áprilisra 28%-ra nőtt. A globális összevetésben a magyarok tartanak a legkevésbé a bűnözéstől és az erőszaktól, a terrorizmustól, az adóterhektől.