;

koronavírus;Merkely Béla;

- Merkely Béla szinte kizártnak tartja, hogy nyáron lényegi járvány legyen

A Semmelweis Egyetem rektora szerint nem fog nyájimmunitás kialakulni, ha kialakul, akkor azt vakcina okozhatja.

Megkezdték az új típusú tömeges teszteléseket, melyeknek célja annak kimutatása, hány fertőzött van épp az országban és annak kimutatása, mekkora az átfertőzöttség – a tesztelés részleteiről Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora beszélt az ATV Egyenes Beszéd műsorában.

Merkely elmondta, hogy két vonulata van a járványnak: egy folyamatosan lelaposodó, csökkenő fertőzöttség, de ezzel párhuzamosan a zárt közösségekben még mindig, egyetlen egy eset is lángra tud lobbantani egy kisebb járványt. 

Tatabánya kapcsán elmondta, hogy minden kórházban lényegesen nagyobb számban találkoznak fertőzöttekkel, tüntetmentes betegek több kollégát is meg tudnak fertőzni. A megfertőzöttek 15 százaléka kórházi dolgozó, ebből egy hunyt el. Ez az arány a nemzetközi adatokkal is egybevág – szögezte le a rektor.

Merkely kérdésre válaszolva kijelentette, mindenképp menne strandra idén nyáron, a Balatonba tervez megmártózni.

Szerinte ha a zárt közösségekben sikerül megfékezni a járvány, akkor jó irányba megyünk. Nem lehet teljesen kiszorítani a vírust, hiszen idővel a határokat is meg kell nyitni, de kontroll alatt lehet tartani.

A rektor

szinte kizártnak tartja, hogy nyáron lényegi járvány legyen.

A koronavírusok ismerten felsőlégúti betegséget okoznak, de ez egy új típúsú, nem tudjuk mennyire szezonális. Az infleunza annyival rosszabb, hogy mutációval más köpenyt vesz fel, de nem gondolja, hogy az új koronavírus ilyen lenne – mondta az orvos.

A magyar adatok alapján eltúlzottnak nézhet ki a védekezés, de sok helyen, például Olaszországban, Egyesült Államokban tényleg pandémia van, ezért nem lehet túlreagáltnak gondolni a védekezést. Merkely szerint Észak- Olaszorszégban már decemberben ott lehetett a járvány.

A kórházi ágyak kiürítése kapcsán azt mondta, hogy az észak-olasz helyzet volt előttünk, erre kellett készülni, nem tudták előre, mi lesz.

Közölte, hogy a négy orvosi egyetem folyamatosan követte az eseteket, és azt érezték már az elején, hogy nálunk nem úgy terjed a járvány, mint nyugaton. Ekkor került ő az optimisták csapatába, de vannak olyan kollégák, akik a legrosszabbra készülnek, szerinte ez is teljesen érthető.

Az ország átfertőzöttségét vizsgáló tesztelés kapcsán meg kell nézni, most mennyi a fertőzött, és mekkora az a lakosság átfertőzöttsége. Erre nagyon érzékeny tesztjeik vannak: a már ismert PCR-tesztek és az ellenanyagot kimutató teszt. Azt nem tudják megmondani, hogy mennyi időre kapnak védettséget a koronavíruson átesettek.

A rektor azt mondta,

klinikailag valószínűtlen az, hogy annyira nagy a fertőzöttek aránya, hogy maradnia kell kijárási korlátozásnak.

Ezzel a reprezentetív méréssel tudni fogják azt is, hogy ha valahol belobban a járvány, akkor hova kell nyúlni.

Merkely szerint

nem fog nyájimmunitás kialakulni, ha kialakul, akkor azt vakcina okozhatja.

Elmondta, hogy ő a vakcinában jobban hisz, mint a gyógyszerben. Szerinte a jelenlegi technológia fejlesztés mellett fél év-háromnegyed év kell a vakcinájoz. Az orvos kijelentette, hogy

kötelezővé tenné az oltást, az időseket a veszélyeztetettség miatt, a fiataloknak pedig azért, mert ők a legjobb vektorok.​

El kell juttatni a falvakba a valódi híreket, mert enélkül a Fidesz 2022-ben is többséget szerez a parlamentben - vélik az ellenzék meghatározó személyiségei. Ehhez több tízezer aktivista összehangolt felvilágosító munkájára is szükség lehet.