Első ízben használtak vérplazmás kezelést Georgiában koronavírussal fertőzött betegnél, és a páciens állapota javult – számolt be az első tapasztalatokról Tengiz Cercvadze, a fertőzött patológiás, AIDS-es betegeket kezelő tbiliszi központ igazgatója.
Egy koronavírussal fertőzött, de már meggyógyult betegből vett vérplazmát egy hatvanéves férfi szervezetébe juttatták. A beteg április 1-jén érkezett a kórházba, és április 13-án kapott vérplazmakezelést, a jobb könyöki vénából levett két liter vérplazmát helyettesítették a meggyógyult betegtől nyert vérplazmával és megfelelő mennyiségű albuminnal. "A beteg állapota viszonylag javult, mind klinikailag, mind pedig a laboratóriumi leletek alapján" – mondta Cercvadze. Ezután másodszor is átesett vérátömlesztésen, ami után jelentősen javult az állapota, és a május 2-án végzett koronavírus-teszt már negatív lett, a beteget elengedték a kórházból.
A központ igazgatója szerint a vérplazmás kezelés hasznos eljárás, de lehetetlen alkalmazni minden egyes beteg esetében, és figyelembe kell venni az ellenjavallatokat.
A mintegy 4 milliós kaukázusi országban szerdáig 610 koronavírussal fertőzött beteget regisztráltak, további három fertőzött érkezett külföldről. Ötezer ember van karanténban, kórházban pedig 485. Kilenc ember halt bele a fertőzésbe, és 269-en gyógyultak meg. A Georgiával szomszédos, 3,05 milliós Örményországban rosszabb a járványhelyzet. Egy nap leforgása alatt 102 ember kapta el a fertőzést, a számuk ezzel 2884-re nőtt. Két ember halt meg a vírus okozta Covid-19 betegség következtében, ezzel már 42 emberéletet követelt ott a kór. Az egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint 1185 ember gyógyult meg. Örményországban hétfőtől enyhítettek a járvány miatt bevezetett korlátozásokon, engedélyezték a polgárok szabad mozgását, felújítottak egyes gazdasági tevékenységeket, és megnyitották a szabad ég alatt működő kávézókat és éttermeket.
Lengyelországban egy súlyos állapotban lévő kismama gyógyult meg
A Covid-19-ben szenvedő, terhes asszonyt április végén szállították a sziléziai Kedzierzyn-Kozle városban létesített járványkórházba. Mivel betegsége egyre súlyosabbá vált, az orvosok császármetszésről döntöttek, a kisbaba koraszülött volt, de egészséges. A betegség további súlyosbodása miatt lélegeztetőgépre kapcsolt kismamánál az orvosok múlt szerdán alkalmazták a vérplazmás kezelést. Két napon belül "radikálisan javult" a nő állapota, jelenleg tünetmentes, feltehetően a jövő héten hazaengedik – közölte a kórház igazgatóhelyettese.
A Covid-19-ből felgyógyult donoroktól nyert vérplazma alkalmazását kiegészítő, kísérleti terápiaként több lengyelországi kórházban elkezdték április közepén, miután a módszer egyebek között Kínában és az Egyesült Államokban kedvező eredményeket hozott. A Kedzierzyn-Kozlében működő kórház Lengyelországban elsőként számolt be a terápia sikeréről. Az első lengyelországi vérplazmadonorok között volt Michal Wos környezetvédelmi miniszter, aki április elején gyógyult fel a fertőzésből.
Április végén a Gazeta Polska konzervatív hetilap megírta: a lengyel kormány vérplazma-alapú, több súlyos betegség gyógyításában alkalmazott gyógyszereket előállító gyár építését tervezi. Jelenleg a lengyel állam évi mintegy 500 millió zlotyt (38,5 milliárd forint) költ a külföldről importált, részben a lengyel donoroktól nyert vérplazma felhasználásával készült gyógyszerekre. A vérplazmát frakcionáló gyár létesítését már a szocialista kormány idején, 1995-ben tervezték, a kivitelezést akkor azonban egy korrupciós botrány meghiúsította.
Lukasz Szumowski egészségügyi miniszter hétfőn közölte: az országban lassul és stabillá válik a fertőzések napi növekedése, de a reprodukciós ráta még mindig enyhén 1 felett van, vagyis száz betegtől valamivel több mint száz ember fertőződhet meg. Az egészségügyi tárca szerda esti adatai szerint összesen 14 740 esetben mutatták ki a Covid-19 fertőzést, több mint 410 ezer vírusteszt alapján. Az utóbbi 24 órában 309 új megbetegedést regisztráltak, míg az előző napi növekmény 425 volt. Egy nap alatt 17 beteg hunyt el. Összesen 733 a halálos áldozatok, 4655 pedig a felgyógyultak száma.
5 beteg állapota javul Magyarországon
Magyarországon sikeres volt a vérplazma-kezelés tesztelése, már öten kaptak ilyen terápiát és javul az állapotuk – írta a Bors. Az Operatív Törzs keddi tájékoztatóján Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetének főigazgatója elmondta, hogy a Semmelweis Egyetemen kezelt két beteg, akik először kaptak vérplazmát, már az ágyból is fel tud kelni. A Székesfehérváron három beteget kezelnek így. A lap a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház előtt szerdán tartott sajtótájékoztatón elhangzottak alapján azt írta, eddig 279-en jelentkeztek vérplazma-donornak, de mivel nem mindenki alkalmas, az orvosok azt kérik, aki átesett a koronavírus okozta betegségen, segítsen a súlyos állapotban lévőkön.