Tóth Bertalan;Kásler Miklós;

Tóth Bertalan

- Minden miniszternek körkérdést küldött Kásler Miklós kijelentése miatt Tóth Bertalan

Az MSZP elnöke arra vár választ: Káslerhez hasonlóan ők is szórakoztatónak találják-e a járvány áldozatainak tragikus történeteit, és mit tesznek abban az esetben, ha minisztériumukban hasonló álláspont jelenik meg.

Hétfőn lapunk is beszámolt arról, hogy pár perces beszédet tartott Kásler Miklós a Parlamentben: az Emmi miniszterét a jobbikos Lukács László György és Bangóné Borbély Ildikó kérdezte. Kásler egyebek mellett azt mondta, hogy a járvány a plató közelében jár – az egészségügy újraindítását négy fázisban tervezik, és az egészségügyi dolgozók 13,5 százaléka kapta el a koronavírus-fertőzést. Ez 370 érintett személyt jelenthet, és 39 főt kezeltek közülük kórházban. Kásler Miklós kérdésre válaszolva azt is tagadta, hogy bárkit is kiraktak volna a kórházakból a koronavírus miatti átszervezés során, mivel az ágyak 58 százaléka üres volt a miniszteri rendelet pillanatában.

A fertőzött kórházi munkatársak egyike, egy 41 éves beteghordó bele is halt a betegségbe. Az ő történetére és egy 32 éves családanya tragédiájára már Bangóné emlékeztette Kásler Miklóst – a szocialista politikus szerint a fiatal családanya azért halt meg, mert az egészségügy vírus miatti leállása miatt állítólag nem kezelték megfelelően agyhártyagyulladását, a koronavírus-fertőzésen kívül ugyanis semmit sem vizsgáltak nála. Bangóné Borbély Ildikó szerint ez a kormány felelőssége: hány ember fog még meghalnia, miniszter úr, és ki felel majd ennek az édesanyának a haláláért? – kérdezte a minisztert. Kásler minderre Bangóné konzekvens fellépését emlegette, mondván, „a kéthavonta ismétlődő »mondjon le, mondjon le« ismételten elhangzott”. Aztán azt mondta, „igaz történetekkel tetszett szórakoztatni a parlamentet”. Erre hitetlenkedő moraj csapott fel az ellenzéki padsorokból. Kásler Miklós hozzátette, a 41 éves dolgozót az EMMI saját halottjának tekinti, ha történt hiba, az az ellátó felelőssége, de erről bejelentést a család sem tett. A 32 éves családanya történetét szóra sem méltatta, egy rövid viszontválasz után pedig távozott az ülésteremből, pedig többen is szerették volna még kérdezni.

Káslernek „személyes felelőssége van a rendszer hibáiért”

Tóth Bertalan a történtek miatt írásbeli kérdésben fordult minden miniszterhez. Az erről szóló dokumentumban az MSZP elnöke az Emmi-miniszter szavait úgy értékelte,

„Kásler Miklós tehát nem az elmondottak valós mivoltát kérdőjelezte meg, hanem azok említését jellemezte így”.

Hangsúlyozta: elfogadhatatlannak tartja Kásler hozzáállását és nyilatkozatát, és úgy véli, egyetlen jóérzésű ember sem tekinthet tragikus emberi sorsokra „szórakoztató történetként”.

„Aki mégis ilyet tesz, az a társadalom jogos megvetését vonja magára. Az azonban súlyosabbá teszi a miniszter magatartását, hogy ő a magyar egészségügyi rendszer irányításáért felelős kormánytag, így személyes felelőssége van a rendszer hibáiért, az egészségügy alulfinanszírozottságáért, az alacsony egészségügyi fizetésekért, az egészségügyi alapellátás ideiglenes leállításáért, az elhalasztott orvosi beavatkozásokért, és mindezek következményeiért. A rendszerhibákért ő felel, nem az orvosok, nem az ápolók és nem a mentősök, akikre próbálta hárítani a felelősséget”– tette hozzá.

A történtek után szükségesnek tartja annak megválaszolását, hogy Orbán Viktor kormányának tagjai mennyiben azonosulnak Kásler Miklós értékrendjével. Tóth Bertalan a miniszterektől arra vár választ, hogy

  • Kásler Miklóshoz hasonlóan, ők is szórakoztatónak találják-e a járvány áldozatainak tragikus történeteit?

  • és mit tesznek abban az esetben, ha minisztériumukban hasonló álláspont jelenik meg?

Az ellenzék demonstrációval tiltakozott a szavazás ellen.