Életfogytiglant kaphat Szilágyi István gyilkosa, rengeteg a súlyosbító körülmény - írja a 168 Óra, Ambrus Istvánra, az ELTE jogi karának docensére hivatkozva.
A büntető szakjogász emlékeztetett rá, hogy színművész gyilkossággal gyanúsított fia, akit a bűncselekmény helyszínén fogtak el, már nem először kerül összeütközésbe a törvénnyel.
2018-ban már 2 éves szabadságvesztést kapott, amelyet 3 évre felfüggesztettek. Utóbbit súlyos testi sértésért kapta, amiért bántalmazta szüleit. Szinte minden kétséget kizárt, ennek hatálya alatt követett el újabb bűncselekményt
Ambrus szerint a férfinek a korábbi büntetést, a teljes 2 évet le kell ülnie, és ehhez jön még az újabb szankció, amiből nem bocsátható feltételes szabadságra. Ehhez természetesen hozzájön az emberölésért kirótt büntetés is. Noha jogilag nem minősül visszaesőnek, ugyanakkor súlyosító körülményként értékeli egyrészt a büntetett előéletet, másrészt külön azt is, hogy
Vagyis a férfi büntetése 2021-ben járna le, így ha addig törvénysértést követ el, akkor azt a büntetést is le kell ülje amit - ha törvénytisztelő életmódot folytatna eddig az időpontig - nem kellene.
Ebben az esetben szerepe lesz a bírói szubjektumnak, ugyanakkor ez a kettő együtt a gyakorlatban nyomatékos súlyosító körülmény" - magyarázza Ambrus István. Különös figyelemmel arra, hogy a bűncselekményt mindkét alkalommal apja sérelmére követte el
Halált okozó testi sértés esetén kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztést ír elő a törvény, ameddig emberölés esetén életfogytig tartó szabadságvesztés is kiszabható.
A mbrus István azt mondta, „az ölési szándékot a bírói gyakorlat több tárgyi és alanyi tényező alapján dönti el.
A legfontosabb három ugyanakkor a használt eszköz jellege, a sérülés helye és a támadás intenzitása.
Ha igaz az a hír, amely legújabban megjelent - tehát, hogy a terhelt kalapáccsal sújtott a sértett fejére, talán többször is, továbbá, hogy minden tiszta vér volt -, megállapítható, hogy
• élet kioltására alkalmas eszközzel (kalapács),
• létfontosságú szervet tartalmazó testtájékon (fej),
• intenzíven (többször) történt a támadás.
"Ez a három pedig az ölési szándék megléte mellett szól, és mivel a sértett el is halálozott, befejezett emberölés látszik megállapíthatónak" - fogalmazott a lapnak nyilatkozva Ambrus István. Ugyanakkor hangsúlyozta, ennek megállapítása a kirendelt igazságügyi orvosszakértő feladata lesz.
Ami pedig a kiszabott büntetés súlyosságát illeti, az nagy eséllyel az életfogytig tartó szabadságvesztés lesz, amennyiben megáll az emberölés esete. Ambrus István azt mondta, sok minősített eset jöhet szóba. „A különös kegyetlenség is[Btk. 160. § (2) bekezdés d) pont], de ennél a sértett életkorára és a sajtóból ugyancsak olvasható szellemi/testi leépülésére figyelemmel még nagyobb valószínűséggel állhat meg a Btk. 160. § (2) bekezdés k) pontja szerinti minősített eset, tehát ahol az emberölést az annak elhárítására idős koránál fogva korlátozottan képes személy sérelmére követik el.”
Ennek büntetési tétele 10-20 évi határozott idejű vagy akár életfogytig tartó szabadságvesztés.