;

Tóth Bertalan;koronavírus;

- Öt embermentő javaslatból ötöt szavazott le a Fidesz

Online petíciót indít az MSZP.

Hiába támogatja ötből négy ember a munkahelyek megvédését, az álláskeresési járadék megemelését, a nyugdíjasok azonnali megsegítését, az energiaárak csökkentését, illetve az egészségügyben és a szociális ágazatban dolgozók béremelését, a Fidesz minderre nemet mondott, konstatálta Tóth Bertalan. (A kormánypárt formálisan az Országgyűlés Népjóléti Bizottság keddi ülésén söpörte le az MSZP ötpontos csomagját, így azt meg sem tárgyalhatta a Tisztelt Ház.) Így az MSZP elnöke szerint pártjának egy lehetősége marad: közvetlenül az emberekhez fordul.

Azaz petíciós kampányt indít, online aláírásgyűjtésbe kezd, hogy így gyakorolhasson nyomást a kabinetre. egy, hogy így gyakoroljunk nyomást a Fideszre, a kormányra, hogy fogadja el azokat a javaslatokat, amelyek az emberek életének, egészségének védelméről és megélhetési biztonságukról szól, ezzel védjük meg az embereket.

A petíció a következőket követeli: 

  • Azonnal kezdődjön átfogó lakossági tesztelés, többek között az idősotthonokban és a munkahelyeken.

  • A kórházból hirtelenjében kirakott betegek kapjanak a testi és lelki egészségüket egyaránt biztosító ellátást.

  • Az egészségügyben és a szociális ágazatokban dolgozók kapjanak az alapbérükkel azonos veszélyességi pótlékot.

  • Az álláskeresési idő ne 3, hanem 9 hónap legyen, és az erre a periódusra járó támogatás érje el a havi nettó 100 ezer forintot

  • A 60 és 65 év közöttiek lehetőség szerint kapjanak korkedvezményes nyugdíjat.

  • A családi pótlékot, a GYES-t, a GYET-t, az anyasági támogatást duplázza meg a kormányzat.

  • Három hónapon át - az átlagfogyasztás erejéig - a háztartásoknak ne kelljen fizetniük az energiáért.

  • Fel kell zárkóztatni a nyugdíjakat, a 150 ezer forint alatti nyugdíjasok részesüljenek egyszeri 20 ezer forintos támogatásban, hiszen elszabadultak az árak, többek között az élelmiszereké.

  • A bajba jutott mikro- és közepes vállalkozások esetében a kormány vállalja át a teljes munkabér 80 százalékát, hiszen több ezer munkahely szűnik meg naponta.

A Závecz Research Intézet azt mérte (a Szociális Demokráciáért Intézet megbízásából), hogy mit gondolnak az emberek a koronavírus-járvány hatásainak kezelésére tett ellenzéki (leginkább MSZP-s) javaslatokról. Ezek közül többnek a támogatottsága meghaladta a 80 százalékot. Az emberek 85 százaléka tartaná nagyon hasznosnak a közfeladatot ellátok béremelését. Azt a felvetést, hogy az alkalmazottak elbocsátása helyett a költségvetés vállalja át a bérek és járulékaik 80 százalékát, a társadalom 83 százaléka szereti. A munkanélküli ellátás időtartamának kilenc hónapra növelésével, illetve az erre az időre járó álláskeresési járadék minimum 100 ezer forintra emelésével 83 százalék ért egyet. A családi pótlék növelését 77 százalék tartaná nagyon hasznosnak a jelen helyzetben, az azonnali 6,5 százalékos nyugdíjemelést pedig 74 pártolja.

A tiszti főorvos hosszan beszélt az ünnepről, és a szülők felköszöntésére buzdított. Eközben anyák napján is él még az országos kijárási korlátozás.