kizárás;Fidelitas;EPP;

- Kizárás: most a Fidelitason a sor

Az Európai Néppárt ifjúsági szervezete a Fidelitas kizárását készíti elő, de a magyar tagszervezet kétségbe vonja az erről szóló döntés jogszerűségét.

Úgy néz ki, hogy a Fidelitast sem kerüli el a sorsa: az Európai Néppárt (EPP) ifjúsági szervezete, a YEPP döntéshozó tanácsa következő ülésén a napirendjére kívánja tűzni a magyar tagszervezet kizárásáról szóló indítványt. Így határozott a vezető testület keddi videokonferenciáján, amelyen elfogadták a “Fidesz legutóbbi antidemokratikus lépéseiről” szóló sürgősségi határozatot. Az indítványt 15 ország 19 tagszervezete nyújtotta be, köztük Benelux, skandináv, balti, cseh, görög, ír, olasz, portugál és ukrán ifjú kereszténydemokraták. Az ifjúsági tagozatok zöme olyan pártokhoz kapcsolódik, amelyek nemrégiben Donald Tusk elnökhöz írott levelükben újabb vitát kezdeményeztek a tavaly óta felfüggesztett Fidesz tagságának megszüntetéséről az Európai Néppártban.

A Fidelitas megkérdőjelezi a keddi állásfoglalás elfogadását, mivel a jelenlévőknek csak a fele szavazott rá, ami kevesebb a szabályok által előírt abszolút többségnél. A YEPP vezetősége azonban jogi tanácsot kért a vita eldöntésére, és az megerősítette a jóváhagyó határozatot. A szöveget az 57 jelenlévő közül 28 támogatta, 23 ellene szavazott és hatan tartózkodtak.

Anders Storgaard, a Konzervatív Ifjúság nevű dán tagszervezet elnöke, a kezdeményezés egyik elindítója lapunknak azt mondta, hogy a szavazati arányok nem adnak teljes képet arról, hányan támogatnák és hányan elleneznék a Fidelitas kizárását. Többen nem azért nem szavazták meg a határozatot vagy tartózkodtak, mert az Orbán-rendszer hívei, hanem mert meg akarják várni, hogy a kormány visszaél-e a rendkívüli felhatalmazásával.

Az elfogadott állásfoglalásban a YEPP hangsúlyozza, hogy a Magyarországon kihirdetett veszélyhelyzet újabb lépés a jogállam és a demokratikus fékek és ellensúlyok rendszerének leépítése felé. Szóvá teszi, hogy a kormány rendeleti úton elvonja a politikai pártok támogatásának felét, gyengítve az eleve nehézségekkel küzdő ellenzéket és aláásva a tisztességes és demokratikus versenyt. Magyarország az egyetlen európai uniós tagállam, amely határidő nélkül vezette be a rendkívüli helyzetet és öt évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegeti a járvánnyal kapcsolatos, a törvényben nem részletezett rémhírterjesztés elkövetőit. “Donald Tusk elnök szavaival élve ezek a lépések aránytalanok és politikailag veszélyesek” — szögezik le.

Az állásfoglalás szerzői az Európai Néppárt szemére vetik, hogy nem mindig volt képes megfelelően kiállni az általa vallott értékek mellett. Ebben a helyzetben a fiatalok nem ülhetnek ölbe tett kézzel. “Elég volt!” — írják. Mivel a pártcsalád ifjúsági szervezete a történelmileg keresztény értékeknek tekintett demokrácia, jogállam és jó kormányzás talaján áll, nem tűrheti, hogy a Fidesz és a Fidelitas megszegje a YEPP politikai programjában szereplő alapvető értékeket és elveket. Ezért kezdeményezik a Fidelitas kizárásáról szóló vitát a Tanács következő ülésén.

A kedden elfogadott sürgősségi határozatban a tagok felkérik a YEPP operatív irányításával megbízott Bizottságot, hogy tegyen közzé a Fidesz legutóbbi intézkedéseit elítélő nyilatkozatot. A fiatalok emellett üdvözlik Donald Tusknak a Fidesszel kapcsolatos lépéseit. A néppárti elnök bejelentette, hogy a járványt követően napirendre szeretné tűzni a Fidesz kizárásáról szóló indítványt az EPP politikai gyűlésén.

A bejelentett változások hétfőn nulla órától lesznek hatályosak.Cikkünk folyamatosan frissül.