;

Brazília;impeachment;Jair Bolsonaro;

Carlos, a középső fiú álhírei apja rezsimjének kedveznek

- Brazília rákapott az impeachment ízére

Ha az elnökbuktatást felvennék az olimpiai játékok programjába, Brazília lenne a favorit.

Az előző két választott elnököt, a baloldali Luiz Inacio Lula da Silvát és Dilma Rousseffet impeachmenttel távolították el a hatalomból. Az utóbbit választás nélkül, szenátusi tisztsége folytán követő ügyvivő elnök, Michel Temer általános népszerűtlensége ellenére ki tudta tölteni az időt a következő választásig, amelyen Jair Bolsonaro győzött. Most azonban elérhető közelségbe került a mesterhármas: egyre hangosabbak a szélsőjobboldali, populista államfő elleni törvényhozási eljárást, tíz éven belül a harmadik impeachmentet követelő hangok. Az ország Legfelső Bírósága hétfőn engedélyezte az elnök és fiai elleni nyomozást.

"Ha vége a világjárványnak, a Bolsonaro elleni impeachment megvitatása lesz az első dolgunk" – nyilatkozta az amúgy az elnök mögötti konzervatív koalícióhoz tartozó Capitao Augusto, törvényes nevén José Augusto Rosa képviselő. Bolsonaro néhány hete a pandémia kezeléséhez való könnyelmű hozzáállásával húzta ki a gyufát: az óvintézkedéseket életbe léptető kormányzók ellen hergelte híveit, a nyitást követelő tüntetéseken szónokolt (közben néha köhögve) és nem hord maszkot. Viselkedése miatt lemondott népszerű egészségügyi minisztere, a koronavírus elleni küzdelem brazíliai arca, Luiz Henrique Mandetta.

Ennél is nagyobb probléma, hogy az elnök családja korrupció gyanújába keveredett, jóllehet két éve éppen a kenőpénzek elleni kíméletlen harc ígéretével győzött. Vizsgálat folyik mindhárom, az első házasságából született felnőtt fia ellen. A legidősebbet, Flaviót korrupcióval és maffiakapcsolatokkal vádolják, mert közpénzből fizetett építkezésekből húzott hasznot. A középső Carlos, aki Rio de Janeiróban helyi képviselő és a legfiatalabb, Eduardo a gyanú szerint a papa politikai ellenfeleit lejárató és fenyegető, hamis híreket terjesztő Facebook-hálózatot üzemeltet. A fivérek azonban túllőttek a célon, s amikor bírókat próbáltak kikezdeni, a Legfelső Bíróság vizsgálatot rendelt el.

Pénteken lemondott Sergio Moro belügyminiszter, aki bíróként főszerepet játszott Lula elítélésében és a Rousseff elleni impeachmentben. Az eddig Bolsonaro fő szövetségesének számító, Brazíliában legendás személyiségnek tartott Moro számára az volt az utolsó csepp a pohárban, hogy az elnök leváltotta a fiai elleni nyomozást irányító Maurício Valeixo szövetségi rendőrfőnököt. Az utóbbi helyére az államfő először olyan, a családjához közelálló személyt akart kinevezni, aki egy fotó tanúsága szerint szilveszterkor együtt bulizott Carlosszal. Jair Bolsonaro a fénykép előkerülésekor gyorsan visszatáncolt, de a botrányt ezzel sem tudta csitítani.

A romló gazdasági helyzet miatt is szorult helyzetben lévő elnököt furcsa módon egy nála is kevésbé népszerű személy mentheti meg. A politikai elit mindennél jobban tart az alelnök, Hamilton Mourao tábornok előrelépésétől, mivel Brazíliát 1964 és 1985 között szélsőjobboldali tábornokok kormányozták. A volt ejtőernyős-tiszt Bolsonaro rutinszerűen méltatja a több mint 300 ember meggyilkolásáért felelős diktatúrát, amit sok katonatiszt is elítél. 

PontosításA cikk első bekezdésében tévesen írtam, hogy "az előző két választott elnököt, a baloldali Luiz Inacio Lula da Silvát és Dilma Rousseffet impeachmenttel távolították el a hatalomból". Valójában Lula kitöltötte mindkét négyéves mandátumát és csak később ítélték tizenkét év börtönbüntetésre. Rousseff mellett a másik, impeachmenttel sújtott brazil elnök Fernando Collor de Mello volt.Köszönet Nagy Lászlónak, aki felhívta figyelmemet a tévedésre. - Horváth Gábor

A kínai virológiai labor vezetője szerint nem igaz, hogy tőlük szabadult ki a világjárványt okozó koronavírus, és a jelek szerint nem emberi kéz alkotta.