Bármikor elkaphatják a koronavírus-fertőzést, nem mindig jutnak védőmaszkhoz, ráadásul a közvéleményt is ellenük hangolják: nehéz körülmények között, alulfizetetten dolgoznak a fővárosi idősotthonok alkalmazottjai, ismerte el egy Facebook-bejegyzésében Karácsony Gergely.
A főpolgármester Budapest hőseinek nevezte őket – a kérdés az volt, hogy kapnak-e valamit érdemben a szép szavakon kívül, miközben a fővárosi cégvezetők fizetése emelkedik.
A Népszava a fővárosi fenntartású otthonok dolgozóinak létszámáról, bérezéséről (annak esetleges változásáról) kérdezte a Főpolgármesteri Hivatalt. A válaszból kiderült: 11 otthon működik fővárosi fenntartásban, 28 telephelyen, ahol összesen 2166 alkalmazottat foglalkoztatnak.
A dolgozók mind közalkalmazottak, és - mivel közalkalmazotti bértábla alapszámai 2008. óta lényegében nem változtak – a minimálbér és a garantált bérminimum alapján számolják járandóságukat.
Ehhez hozzájárul még a szociális ágazati bérpótlék évről évre növekvő összege, valamint a fővárosi béremelés is: a foglalkoztatónak számító főváros 2014-ben 6 százalékkal emelte meg dolgozói bérét, idén március végén pedig Karácsony Gergely jelentett be egy várható 15 százalékos emelést, Budapest-pótlék néven.
Az idősotthonokban emellett bevezették a cafetériát, Karácsony pedig a járványhelyzetre való tekintettel átlagosan egyszeri 100 ezer forintos juttatást osztana szét az alkalmazottak között.
Mindezek azonban együtt sem jelentenek valódi mentőövet:
A kezdő szakképzetlen dolgozók pedig ennél is siralmasabban keresnek. A főváros amúgy erre az évre 8,62 milliárdot tett félre az idősotthonok dolgozóinak bérére, de ebből még lejön a munkáltatót és a munkavállalót terhelő számos adó is.