Downing Street-i visszatérése után alig néhány órával már a nyilvánosság elé is lépett a Covid-19 vírusba kishíján belehalt brit kormányfő. A néhány kilót vesztett, az ország nagy részéhez hasonlóan alapos hajvágásra szoruló Boris Johnson a hivatali rezidencia előtt tartott gyújtó hangú beszédet. Megszólalása csak aláhúzta, mennyire hiányzott március 27-e óta a kabinet minden más tagjánál hangzatosabb kommunikációja és vezetési stílusa.
A különleges szónoki tehetséggel megáldott konzervatív vezető számos harci kifejezéssel, hasonlattal fűszerezte programbeszédét, melyben a koronavírus elleni fellépést az „első világháború óta a legnagyobb kihívásnak” nevezte. Elsőként köszönetet mondott mind az őt helyettesítő Dominic Raab külügyminiszter munkájáért, mind az egész ország segítségnyújtásáért, melynek köszönhetően „haladást sikerült elérni, kevesebb ember kerül kórházba és intenzív osztályra”. Johnson úgy értékelte, hogy ha a „vírust támadóként, láthatatlan betörőként képzeljük el, akkor együttesen sikerült már leteperni a földre. A kockázatok még hatalmasak, de már közel járunk a nehézségeken való felülkerekedésen”. A kormányfő megérti az üzleti élet türelmetlenségét és tudja, milyen hosszútávú következményekkel jár a vesztegzár, de „fel kell ismerni a vírus második hullámának veszélyét, a kontroll kicsúszását a kezünkből és a szaporodási ráta egy fölé emelkedését, ami fertőzések és halálos esetek újabb hullámát, illetve gazdasági katasztrófát vonna maga után, arra kényszerítve a kormányt, hogy ismét rálépjen a fékre”.
A fáradó brit közvélemény megkapta, amit napok óta sürgetett. A kormányfő megígérte, hogy „fokozatosan vissza lehet térni a normalitáshoz” és ha egyelőre nem is tudja pontosítani, erre mikor kerülhet sor, biztosította az embereket arról, hogy „őszinte és átlátható” lesz velük szemben. Ha a lakosság képes folytatni az otthon maradást, ugyanazt az optimizmust és összetartást mutatja mint az NHS egészségbiztosító számára már közel 30 millió fontot összegyűjtő, századik születésnapját csütörtökön ünneplő Tom Moore kapitány, „nem kétséges, hogy legyőzzük a vírust és az Egyesült Királyság erősebben kerül ki a válságból, mint valaha volt”.
Boris Johnsonnak a következő tíz napban kell meghoznia pályafutása legfontosabb politikai döntését. Jövő csütörtökön telik le a második háromhetes karantén időszak, amikor a kormánynak a törvény értelmében színt kell vallania a drákói intézkedések folytatásáról vagy feloldásáról. A „helyrehozhatatlan gazdasági károkkal” fenyegetőző pénzügyminisztert, Rishi Sunakot a kormány és a konzervatív parlamenti frakció egyre több tagja támogatja a lazítás kérésében. Az azonban megkérdőjelezhetetlen, hogy a szigetországnak is egy „új normalitáshoz” kell hozzászoknia az élet minden területén.