;

járvány;kommunikció;

- Titkolózók

A nyílt információpolitika a járvány elleni küzdelem sikerességének egyik záloga, viszont az információk visszatartása inkább segíti a vírus terjedését. A kormány szándékosan titkolózik. Az illetékes szakpolitikusok eltűntek, az őket helyettesítő operatív törzs képviselői pedig roncsolt nyelven mellébeszélnek, a releváns kérdésekre nem adnak választ – nyilatkozta Majtényi László alkotmányjogász, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet elnöke. 

Ennél rövidebben és plasztikusabban nehéz lenne összefoglalni, mi a baj a kormány járványügyi tájékoztatásával. Mikecz Dániel, a Republikon Intézet politológusa szerint a titkolózás egyik oka, hogy amennyiben nem ismertek a körülmények, később is kibogozhatatlanná válik, adott helyzetben lehetett volna-e jobb döntést hozni. Ha igaza van, és az információk visszatartásával a kormány a szakpolitikai kudarcokat igyekszik úgy elkerülni, hogy közben minimalizálja a számonkérhetőség lehetőségét, akkor adódik a következtetés: vírusveszély idején is színtiszta politikai játszma zajlik. 

Ha kell, újra és újra, százszor és ezerszer leírjuk, hogy ebben a valóban rendkívüli helyzetben a kormány sikere közös érdekünk. Párthovatartozástól, vallástól, származástól, de még attól is függetlenül, ki melyik focicsapatnak szurkol, mindnyájan azt szeretnénk, hogy minél előbb, minél kevesebb áldozattal, minél kisebb gazdasági veszteséggel jöjjön ki az ország a járványcsatából. 

Ahhoz azonban, hogy csakugyan így legyen, a kormánynak szakítania kellene végre azokkal a hatalomgyakorlási módszerekkel, amelyeket a maga szempontjából oly sikeresen alkalmazott az elmúlt tíz évben. A kommunikáció most nem arról szól – legalábbis nem lenne szabad arról szólnia –, hogy a kormánypárt milyen trükkökkel képes megőrizni pozícióját a szavazók körében. Sokkal nagyobb a tét. Túlzás nélkül: élet és halál.