;

környezetkárosítás;

A Greenpeace munkatársa mintát vesz az egyik környékbeli szennyezett patakból

- A katasztrófavédelem eltitkolt határozatával bizonyítanák, hogy szennyezett a Mészáros-cég

A hatóság határozatából derült ki, hogy a Viresol Kft. okozta a szennyezést.

Perrel fenyegetőzött és bírósági keresetet indított az Átlátszó ellen a visontai Viresol Kft., miután tavaly novemberben megírta a portál, hogy ipari mennyiségű szerves anyag csak a szomszédos telephelyen felhúzott, Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó keményítőgyárból kerülhetett az akkor még szintén Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Mátrai Erőmű technológiai víztározójába, ahol aztán tömeges rosszullétet okozó gázszivárgásokat okozott. Most azonban az Átlátszó birtokába került a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság április 9-én kelt határozata.

2020. augusztus 31-ig adott határidőt a Viresol Keményítő- és Alapanyaggyártó és Forgalmazó Kft.-nek a Katasztrófavédelmi Igazgatóság jogorvoslatra való tekintet nélkül azonnal végrehajtandó határozata, hogy „az elérhető legjobb technikát tartalmazó műszaki átalakítással” megakadályozza, hogy a telephelyéről elvezetett vizek a Mátrai Erőmű Zrt. Őzse-völgyi víztározójába juthassanak.

Tavaly novemberben a portál írt arról, hogy a Mátrai Erőműben észlelt, tömeges rosszullétet okozó mérgesgáz-szivárgások ügyében érintett lehet a hőerőmű mellé felhúzott hatalmas keményítőgyár is, mert szennyvizét a hőerőmű technológiai víztározójába ereszti.

Az Átlátszó közérdekű adatigénylésben kérte a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól a Mátrai Erőműben vizsgált gázszennyeződésről készült mérési jegyzőkönyveket. Ezekből kiderült, hogy a kén-hidrogén, a foszfin és a nitrogén-monoxid jelenlétére vonatkozó értesüléseik helytállóak voltak.

Az viszont azóta sem került nyilvánosságra, hogy az azonos visontai telephelyen működő két cég, a Mátrai Erőmű Zrt. és a Viresol Kft. közül melyik okozta a problémát. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság határozata azonban ezt egyértelműen tisztázza.

A „Viresol Kft környezetkárosodást, a felszíni vizek károsodását megelőző intézkedésekre történő vízvédelmi és vízügyi hatósági kötelezése” tárgyú, 2020. április 9-én kelt határozat szerint a hatósági ellenőrzések során vett vízminták laboratóriumi mérési eredményei, valamint a helyszíni ellenőrzések tapasztalatai azt támasztják alá, hogy 

a Viresol telephelyéről „rendszeresen/folyamatosan történik tisztítatlan, magas szervesanyag koncentrációjú szennyvízkibocsátás, amelyet az Őzse-völgyi patak tovább vezet az Őzse-völgyi tározóba”,

továbbá, hogy

„egyértelműen azonosítható, hogy a magas szervesanyag koncentrációjú szennyvíz forrása kizárólag a gabona-feldolgozással foglalkozó Viresol Kft. telephelye”.

A katasztrófavédelmi hatóság döntése értelmében „a környezetkárosítást megelőző intézkedések végrehajtása nem tűr halasztást”, ezért rendelkezéseit jogorvoslatra való tekintet nélkül azonnal végrehajtandóvá nyilvánította. 

A most ismertetett határozat nem hivatalos forrásból került az Átlátszóhoz, ezért a portál arra kérte a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságot, hogy hozza nyilvánosságra a vizsgálata eredményét.

Az ő vérük tartalmazhatja az ellenanyagot, amivel a még súlyos állapotban lévő betegeket segítenék.