Tudomány;Hold;

- Közzétették a Hold első átfogó geológiai térképét

Az új és a régi adatokat egyesítő térkép, amelyet az amerikai geológiai társaság készített, „hihetetlen részletességgel” mutatja be a Hold földtanát.

Az amerikai geológiai társaság (USGS) közzétette a Hold első hiteles, átfogó geológiai térképét, amely segít megmagyarázni a Föld legközelebbi szomszédjának 4,5 milliárd éves történetét. Először térképezték fel a Hold teljes felszínét az USGS tudósai együttműködve az amerikai űrkutatási hivatal és a NASA Naprendszer kutatóintézet, a Lunar Planetary Institute szakembereivel.

A Unified Geologic Map of the Moon nevű térkép a jövőbeni Holdmissziók modelljeként szolgálhat a Hold felszínét illetően és a nemzetközi tudományos közösség, az oktatók és a közvélemény számára is felbecsülhetetlen eszközként szolgálhat. A térkép, amely elérhető a társaság honlapján, „hihetetlen részletességgel” (1:5 000 000 arányban) mutatja be a Hold földtanát.

„Az embereket mindig elbűvölte a Hold, és az, hogy mikor térhetünk vissza rá. Ezért csodálatos látni, hogy az USGS egy olyan forrást hozott létre, amely segítheti a NASÁ-t a jövőbeni missziók tervezésében” – idézte a társaság közleménye Jim Reilly egykori űrhajóst, az USGS jelenlegi igazgatóját. 

A térkép megalkotásához a kutatók felhasználták az Apollo kutatási program idejéből származó hat regionális holdtérképet és a közelmúltbeli műholdas megfigyelési adatok naprakész információit az égitestről. Átrajzolták a létező történelmi térképeket, összhangba hozva azokat a modern adathalmazokkal, megőrizve ezáltal a korábbi megfigyeléseket és magyarázatokat is. Az új és a régi adatokat egyesítve a kutatók kifejlesztették a Hold rétegtanának egységes leírását. Ez megoldotta a korábbi térképekből adódó problémákat, amikor a kőzetek nevei, leírásai és kora nem volt összhangban – olvasható a közleményben.

„Ez a térkép egy tízéves projekt eredménye. Fontos információkkal szolgál az új tudományos kutatásokhoz azzal, hogy összekapcsolja a Hold jellegzetes helyeinek feltárását a többi holdfelszínnel” – mondta Corey Fortezzo, az USGS geológusa, a kutatás vezetője.

Az üreg mélysége meghaladja a 100 métert, ezzel a Pilis harmadik legmélyebbje lett a Csobánka melletti barlang – közölte a Duna-Ipoly Nemzeti Park.