A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. szerdán bejelentette, hogy a kormány gazdasági mentőcsomagja részeként 1490 milliárd forint értékű hitel-, tőke és garanciaprogramot indít. A MFB programjával – a Magyar Nemzeti Bank szintén 1500 milliárd forintos nhp Hajrá keretével együtt –, a cégek számára összesen már 3000 milliárd forintnyi hitel lesz elérhető. A hitelprogramot egészíti a ki a költségvetésből nyújtott bértámogatás.
Az MFB 1490 milliárd forintos csomagjának szűk harmadát, 439 milliárd forintot tesznek ki a hitelprogramok, ezeket részben hazai, illetve uniós forrásokból finanszírozza az állami bank. Tőkeágon a fejlesztési bank, illetve a csoportjába tartozó Hiventures Zrt. a világjárvány okozta gazdasági következmények enyhítése érdekében négy új tőkeprogramot hirdet meg, összesen 371 milliárd forint keretösszeggel. A MFB a tőkeprogramoktól azt reméli, hogy gyors likviditási segítséget nyújt a bajba jutott kkv-k számára. Ugyanakkor Krízis Tőkeprogramok nemcsak a a saját cég megmentésére ad tőkét, de akár hazai vagy külföldi cégek felvásárlására is. Nagy kérdés, hogy ilyen cégvárlásra kik kapnak tőketámogatást, illetve azt milyen cégek, részesedések megvételére fordíthatják. Az MFB eddigi hitelezési gyakorlata alapján nem zárható, hogy a program haszonélvezői a NER-oligarchák lesznek.
A MFB-program harmadik lába a bankgarancia: a MFB csoporthoz tartozó Garantiqa Hitelgarancia Zrt. 500 milliárd forintos hitelgarancia programot indít, ami a legmagasabb összegű ilyen program a cég történetében. A Krízis Garanciaprogram keretében a cégek 90 százalékos állami garanciát vehetnek igénybe a kereskedelmi bankoktól felvett hiteleikhez, amely megkönnyítik számukra a forráshoz jutást.