Ha az állam nem kapja meg a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft.-t (többek között ebben van benne a világhírű, pécsi Zsolnay-negyed), akkor a Pécsi Nemzeti Színház nem számíthat költségvetési pénzekre. Lényegében ezt jelentette be Péterffy Attila, amikor az online városinfón finoman úgy fogalmazott: a kormány a Pécsi Nemzeti Színház állami támogatását a ZSÖK tulajdonjogához kötötte. Hogy a kormány megkötötte magát a kérdésben, jól jelzi az a tény, mondta a pécsi polgármester, hogy a teátrum finanszírozásáról szóló tárgyalások is megszakadtak, az illetékes államtitkárság nem reagál a város javaslataira.
Hogy mi zajlik a háttérben (pontosabban a kormány fejében), azt Tóth Bertalan egy írásbeli kérdés segítségével próbálta megtudni. Az MSZP Pécsett született és részben most is ott élő elnöke arról faggatta az Emberi Erőforrások Minisztériumát, miért nem kapta meg sem a Pécsi Nemzeti Színház, sem pedig a ZSÖK a neki járó központi költségvetési támogatást.
A válasz nem sokáig váratott magára: az egykori kulturális államtitkár Hoppál Péter egy Facebook-bejegyzésben elismerte, hogy az állam magának akarja a ZSÖK-öt. A fideszes politikus szerint az állami tulajdonszerzés "menedzselését" Tóth Bertalan tévesen nevezi zsarolásnak. (A szocialista politikus szerint ugyanis a kormányzat addig nem utalja az automatikusan járó pécsi kulturális pénzeket, amíg a város oda nem adja a ZSÖK-öt.) Hoppál logikája szerint ugyanis döntően már így az állam támogatja a pécsi kulturális intézményeket, azaz a ZSÖK elkérése lénygében egy gáláns ajánlat.
Az EMMI szerint egyébként a minisztérium tárgyalna, csakhogy az önkormányzat nem fogadja a tárcát - a részletekről a pecsistop.hu cikkében olvashat hosszasan.