közlekedés;benzinár;olajár;gázolajár;

Oil barrels

- Megállíthatatlanul zuhan az olajár

Hiába a világkartell, az olajár - elsősorban az amúgy is kívülálló Egyesült Államok felhalmozódó készletei miatt - tovább zuhan. Lassan évtizedek óta nem látott üzemanyagáraknak örülhetünk.

Holnaptól hat forinttal tovább csökkentik a gázolaj árát - derül ki a Holtankoljak.hu-ról. Ennek megfelelően a termékért számításunk szerint átlag 322 forintot kérhetnek a kutaknál literenként. Adatbázisunk alapján elmondható, hogy ez három és fél éve nem látott mélység. A termék ára február vége óta 72 forinttal - közel ötödével - csökkent. A benzin 285 forint körül álló tarifája ezúttal nem módosul. A termék ugyanezen időszak alatt kerek száz forinttal - mintegy harmadával - vált olcsóbbá, ami közel 11 éves mélypont.

Ráadásul a kilátások változatlanul reménykeltők. Miközben a olajkartellbe tartozó vagy azzal együttműködő államok a január óta tartó olajárzuhanás megfékezése érdekében két hete - hosszas vajúdás után - történetük legnagyobb termelésvágásáról határoztak, a kurzus tegnap újabb, ráadásul igen heves zuhanásba fordult. Lapzártánkkor az Európában irányadó, Brent típusú nyersanyag ára körülbelül tíz százalékos esést mutatott a reggeli adatokhoz képest. Az amerikai, WTI típusú olaj ennél nagyobb zuhanást élt át, de a nap végére valamennyire drágult. (A jelentős százalékos értékekhez az is hozzájárul, hogy a korábbiakhoz képest már olyan olcsó a termék - húsz-harminc dollár -, hogy a megszokott néhány dolláros elmozdulás arányaiban immár jóval nagyobb.)

Elemzők az újabb áresést elsősorban a túltelített amerikai olajtárolókkal indokolják. Ez is - mint manapság minden - a koronavírus hatása. A fertőzések és karanténok miatt fokozatosan leálló gyárak és egyéb cégek ugyanis nem igényelnek üzemanyagot és nem tudni, az igényzuhanás mikor áll meg vagy fordul emelkedésbe, ha egyáltalán. Ráadásul az Egyesült Államok kifejezetten nem kapcsolódik semmiféle világszintű kartellekhez, így kitermelésére semmiféle zablát nem tesz, még ha az a zuhanó árak miatti kútleállások folytán amúgy is apad. A jelek szerint a kínai ipar fokozatos visszaindítása világszinten egyelőre nem mutat érdemi keresletélénkülést.

Soha ilyen sokan nem dolgoztak külföldi munkahelyeken, és tavalyi jövedelmük is rekordot döntött.