Egyre nő a kórházi ellátást igénylő koronavírus-fertőzöttek száma: az 1652 igazolt fertőzött közel fele, 722 fő került már kórházba – hangzott el az operatív törzs csütörtöki sajtótájékoztatóján. Az adatokat ismertető Müller Cecília azt is elmondta, hogy jelenleg 60 fő van lélegeztetőgépen – ők, szavai szerint nem csak intenzív ellátásra szorulnak, tehát az intenzív osztályokon ennél is többen lehetnek – és hét gyereket vittek kórházba a fertőzés miatt.
A tiszti főorvos ennek ellenére bizakodó: szerinte az eddigi járványügyi intézkedésekkel és a lakosság együttműködésével sikerült elérni, hogy a koronavírus-járvány csak fokozatosan, egyenes ütemben, és ne robbanásszerűen terjedjen Magyarországon. Az RTL Klub kérdésére azt is a sikeres hatósági intézkedésekkel és a lakosság fegyelmezettségével magyarázta, hogy itthon egy nap alatt csak 73 új fertőzöttet regisztráltak, míg a szomszédos országokban naponta százával jelentik az újabb megbetegedéseket.
Az a jelek szerint fel sem merült okként, hogy a térségbeli államok többet tesztelnek nálunk: az ismert hazai betegszámra 38 489 hivatalosan elismert laborvizsgálat jutott – a nálunk kisebb lakosságszámú Ausztriában viszont már két héttel ezelőtt több mint 104 ezer tesztet végeztek, Románia pedig csütörtökön közel 80 ezer elvégzett vizsgálatnál tartott.
Müller Cecília korcsoport szerinti bontással is igazolta, hogy a vírus főként az idősebb korosztályokra jelent veszélyt: az összes hazai fertőzött 35 százaléka 70 évnél idősebb, és közöttük súlyozottan érintettek a 80 éven felüliek. A betegek 30 százaléka 50-69 év közötti, 23 százalékuk 30-49 év között, 10 százalékuk 14-18 év közötti, és csak 2 százalékra tehető a 14 év alattiak száma.
A Népszava azt szerette volna megtudni, hogy az Országos Onkológiai Intézeten kívül mely kórházak kaptak még felmentést a koronavírusos esetek ellátása alól. Nem sok ilyen van –válaszolt Müller Cecília, azonban sem az intézmények nevét, sem számát nem árulta el, csak azt az (elég evidensnek tűnő) okot említette, hogy a felmentett kórházakban speciális ellátást igénylő, az átlagnál sérülékenyebb betegeket látnak el.
Kérdésünkre az országos tiszti főorvos elmondta: nem tud arról, hogy gyermekotthonokban vagy javítóintézetekben is lennének fertőzöttek.
Mint hozzátette, idáig két gócpontnak számító fővárosi otthonról tudnak: a sokat emlegetett Pesti útiról, ahol 198 beteget találtak, és a Rózsa útiról, ahol mintegy 80 lakó és dolgozó betegedett meg. Müller arról is beszámolt, hogy munkatársai szerdán kezdték meg az otthonok országos ellenőrzését – az idősotthonokra pedig ugyanazok a szabályok vonatkoznak, fenntartótól függetlenül.
A tiszti főorvos arra is kitért, hogy mi történik a kórházakból a szociális intézetekbe, otthonokba visszaküldött koronavírusos betegekkel: szerinte ha valakin elvégezték a 48 órán belüli két tesztet, és az már negatív eredmény mutat, akkor a visszatérőket nem kell izolálni.
A tiszti főorvos szerint ugyanez érvényes azokra is, akiken nem végezték el a két tesztet, vagy más egészségügyi probléma miatt kerültek koronavírusos beteget is ellátó kórházba: kell a két hét karantén.
Eközben tudható, hogy az idősotthonok jó része nem vagy csak nehezen tud kialakítani izolációs teret a lakóknak, és felszereléshiánnyal is küzdenek: arra pedig „békeidőben” is hónapokat vagy akár félévet is kell várni, hogy egy-egy helyet tudjanak biztosítani az új beköltözőknek, akiket gyakran két-három ágyas szobákban helyeznek el. Ha valakit betegen küldenek vissza, az a feltételek hiánya miatt újabb megbetegedéseket okozhat – nem véletlenül kérte a Fővárosi Önkormányzat heteken át a kormányt, hogy ne küldjenek vissza fertőzötteket a budapesti otthonokba.
A sajtótájékoztatón felszólalt Kiss Róbert rendőr alezredes is, aki a rendészeti intézkedéseket ismertette: mint elmondta, tegnap kíséret mellett toloncoltak ki Magyarországról 11 iráni hallgatót, akiket korábban kórházi rendbontással gyanúsítottak – közülük egy személyt a TEK kellett becserkésszen, mert az illető megszökött kijelölt tartózkodási helyéről a kitoloncolás előtt.
Akcióztak Kiss elmondása szerint a kórházparancsnokok is: összesen három kórházzal szemben tettek feljelentést a feltárt készlethiányok – eltűnt kézfertőtlenítők vagy éppen laptopok – miatt. A Waberer's pedig 17 fővárosi és 47 vidéki kórházba juttat el egy hétre elegendő védőfeszerelés-készletet.
Mint elhangzott, Szombathelyen szerdán tömegesen szegték meg a kijárási korlátozást: kigyulladt egy helyi zöldhulladék-tározó,
A rendőrség 19837 esetben állapított meg ilyen jellegű szabálysértést, 11166 állampolgárt figyelmeztetettek, 4465 főre helyszíni bírságot szabtak ki, több mint 4200 személy ellen pedig feljelentést tettek.
Kiss elmondta, hogy jelenleg 12737-an vannak hatósági házi karanténban, ami csökkenő esetszámot jelent – egyre több személynél jár le a két hetes korlátozás. A karantén betartását több mint 200 ezer esetben ellenőrizte a rendőrség.