;

Németország;koronavírus;kijárási korlátozás;

- Komoly viták után maradnak a korlátozások Németországban

A fokozatos nyitás mellett foglaltak állást a német szövetségi kormány és a tartományok képviselői.

Komoly viták zajlottak Angela Merkel kancellár és a német tartományok miniszterelnökei között szerdán arról, milyen ütemben térjen vissza Németország a régi kerékvágásba. Már a szerda délutáni tanácskozás előtt igen feszült volt a hangulat, egyes tartományi vezetők a nyílt üzengetésektől sem riadtak vissza. A felfokozott hangulatot jellemzi, hogy az eredetileg másfél órásra tervezett tanácskozás végül majdnem négy órán keresztül zajlott.

A tanácskozáson megállapodás született arról, hogy május 4-től lehetővé teszik az iskolába való bejárást a végzős diákok számára, vagy akik a következő évben fontos vizsgák előtt állnak. Megnyitják továbbá az általános iskolák felsőbb osztályait. Ugyanakkor már az említett dátum előtt lehetővé teszik a záróvizsgákat azon diákok számára, akiket ez érint.

Megegyeztek továbbá arról, hogy a nagyobb rendezvényeket augusztus 31-ig nem tarthatják meg, beleértve a labdarúgó bajnoki mérkőzéseket is. Az ezzel kapcsolatos konkrét szabályozást ugyanakkor az egyes tartományoknak kell kidolgozniuk beleértve azt, mekkora rendezvényt engedélyeznek. 

A maszk használatát „azonnali hatállyal” ajánlja a német szövetségi kormány vezetése, valamint a tartományi miniszterelnökök a közlekedési eszközökön, a boltokban és üzletekben, de nem teszik kötelezővé. Nem a drágább, FFP2, vagy FFP3 típusú maszkról van szó, ezeket az egészségügyi alkalmazottaknak szánják, ráadásul beszerzésük nem egyszerű a kormány számára.  A kórházakban is a folyamatos visszaállásra készülnek. Gerald Gass, a Német Kórházi Társaság (DKG) elnöke szerint a felfüggesztett terápiákat hamarosan ismét alkalmazni kezdik. Angela Merkel előzőleg több tudományos intézmény véleményét is kikérte az esetleges nyitásról.

Az 1652-ben alapított Leopoldina Német Természettudományi Akadémia nem fogalmazott meg konkrét ajánlást. Egyebek mellett azt közölte, az iskolákat amilyen hamar lehet, nyissák meg, kezdve az általános iskolákkal, de pontos dátumot nem jelölt meg. Gerald Haug, az akadémia elnöke azonban figyelmeztetett arra, komoly feltételekhez kell kötni bármilyen lépést, kötelezővé kell tenni a maszk viselését az iskolákban éppúgy, mint a közlekedési eszközökön.

A Robert Koch Intézet is óvatos ajánlást fogalmazott meg, annyi eltéréssel a Leopoldinához képest, hogy úgy véli, a középiskolákkal kell kezdeni a nyitást, mert az idősebb diákok jobban tartják magukat a higiéniai és a távolságtartással kapcsolatos előírásokhoz, mint a fiatalok. Mindkét intézmény osztotta azt a véleményt, amely szerint a nyitás csak fokozatosan történhet meg, ugyanakkor Lothar Wieler, az RKI igazgatója megjegyezte azt is, nincs olyan menetrend, amelyre azt lehetne mondani, hogy száz százalékosan működik.

A tartományok megosztottak voltak a kérdésben. Armin Laschet, Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke kívánta a leggyorsabb nyitást, azt akarta, hogy a diákok már jövő héttől látogathassák az iskolákat. Körülbelül fele-fele arányban oszlottak meg azok a tartományok, amelyek az óvatos nyitást, vagy a még hetekig tartó karantént pártfogolták. Utóbbi tartományok szószólója Markus Söder bajor miniszterelnök volt.

Marad a határellenőrzésHorst Seehofer belügyminiszter bejelentette, hogy további 20 napig ellenőrzik a német határt átlépőket. Az intézkedést egy hónapja vezették be az osztrák, a francia, a luxemburgi, a dán, valamint a svájci határon. A belga, illetve a holland határszakaszon viszont nem vezették be az ellenőrzést, de annak 30 kilométeres körzetében a rendőrség szúrópróbaszerűen vizsgálja a határt átlépőket.

Csütörtök reggel 10 órától várják a külhoni magyar vállalkozók jelentkezését a Kárpát-medencei vállalkozók első online találkozójára - jelentette be Facebook-oldalán Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár.