;

közalkalmazottak;KKDSZ;

- KKDSZ: Nem kérünk a kormány húsvéti „ajándékából”

A tervezett változtatás a csekély kedvezményeket elvonva a korábbiaknál is rosszabb egzisztenciális helyzetbe hozza a kulturális dolgozókat – hangsúlyozták.A szakszervezet tiltakozik a törvénytervezet ellen, amely elvenné a kulturális területen dolgozóktól közalkalmazotti jogviszonyukat.

A Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete megdöbbenéssel és felháborodással fogadja a kormányzat legújabb törvénymódosítási tervét, amely a kulturális területen dolgozók jogállását megváltoztatná – közölte a KKDSZ Elnöksége lapunkhoz eljuttatott közleményében.

Pénteken derült ki, hogy egy új törvényjavaslattal a kulturális területen dolgozók közalkalmazotti státuszát is elvenné a kormány, és azt munkaviszonnyá alakítaná át. Az MKKSZ – Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete tette közzé, hogy mindössze pár napot, gyakorlatilag a húsvéti hétvégét kapta meg a szakszervezet a javaslat véleményezésére.

A KKDSZ közleményében erre reagálva azt írta, hogy nem kérnek a kormány húsvéti „ajándékából”, és tiltakoznak a közalkalmazotti jogviszony tervezett megszüntetése ellen. Az érdekvédők úgy látják, hogy a tervezet nem az állami és az önkormányzati közszolgáltatások hatékonyabb ellátását, az ellátásban foglalkoztatottak jogviszonyainak a közszolgáltatás jellegéhez és tartalmához igazodó differenciálását, munkájuk anyagi elismerésének elősegítését, a kulturális közszolgáltatások kiszélesítését és azoknak a 21. századi követelményeknek való megfelelését szolgálja.

„A kulturális közszolgálatban dolgozók fizetése mindig is alacsonyabb volt, mint a piaci területen dolgozóké. A kisebb fizetésből adódó hátrányt a közszférának adott szerény kedvezményekkel, a foglalkoztatás nagyobb biztonságával, kiszámítható életpályával igyekezett kompenzálni, így biztosítva a megfelelően képzett munkaerőt, és a minőségi feladatellátást”– állapították meg.

Hozzátették, hogy a kormány tervezett változtatása a csekély kedvezményeket elvonva a korábbiaknál is rosszabb egzisztenciális helyzetbe hozza a kulturális dolgozókat.

Felhívták a figyelmet arra, hogy a kulturális területen ma még a közszférán belül is méltánytalanul alacsonyak a jövedelmek, ezért félő, hogy a területet még több magasan kvalifikált szakember hagyja el és hogy sok, a pálya iránt érdeklődő, tehetséges fiatal nem választja a kulturális pályákat.

„Az egységes szabályozás megszüntetése nem más, mint az állami felelősség vállalás felmondása a kulturális területen. Mindez az ágazatot fenntartó önkormányzatok anyagi képességei és szándékai függvényévé teszi a kulturális feladatellátást és annak minőségét”– jegyezték meg.

Álláspontjuk szerint ez egyenlőtlen és szűkülő feladatellátást, változó minőséget, romló munka és anyagi körülményeket, az esélyegyenlőség romlását, az ország kulturális szétszakítottságát eredményezi.

Mindenkinek üzent, akit most nem lehet személyesen köszönteni.