A járvány komoly próba elé állítja az emberiséget – hangoztatta Ferenc pápa húsvéti üzenetében. Mint fogalmazott, Krisztus feltámadása a remény üzenete. „Ez a szeretet győzelme a rossz gyökere fölött, olyan győzelem, amely nem ’lép át’ a szenvedésen és a halálon, hanem áthalad ezeken, utat nyitva a szakadék fölött, jóvá alakítva át a rosszat: ez Isten hatalmának a kizárólagos ismertetőjegye.”
A pápa kifejtette, különösen gondol mindazokra, akiket közvetlenül is sújt a koronavírus: a betegekre, az elhunytakra, családtagjaikra, akik végső búcsút sem tudtak venni szeretteiktől. Megemlékezett az idősekről, akik még nagy próbatétel előtt állnak, az idősotthonokban dolgozókról, a kaszárnyákban lévőkről, illetve a rabokról. Emlékeztetett arra, sokan magányosan kénytelenek eltölteni az ünnepet, sokakat gyász ér, testi szenvedések sújtanak.
Sok országban nincs lehetőség arra, hogy a hívők szentségekhez járuljanak – folytatta a pápa -, de hozzátette: „az Úr nem hagyott magunkra”. „Ismétli nekünk: ne féljetek”. Ferenc pápa kifejtette, ,„Húsvétunk adjon erőt és reményt az orvosoknak és az ápolóknak” akik erejük határáig is elmentek, hogy segítsenek a rászorulóknak. Hozzátette, hálával kell gondolni mindazokra, akik fáradhatatlanul gondoskodnak arról, hogy enyhítsenek az emberek szenvedésein.
A pápa utalt arra, sokak számára a bizonytalanság időszaka ez, amikor attól félnek, elveszítik munkájukat. A politikai vezetőket arra kérte, tegyenek a közjó előmozdításáért, gondoskodjanak arról, hogy az emberek megkapják mindazon eszközöket, amelyek révén méltó életet élhetnek.
Ferenc pápa ismételten megemlékezett a szegényekről, a társadalom periférián élőkről, a menekültekről, a hajléktalanokról. „Ne engedjük, hogy nélkülözniük kelljen” – hangoztatta. Hozzátette, ez nem az önzés ideje, a járvány nem tesz különbséget senki között sem. Ezért különösen fontos a szolidaritás. Mint mondta, a második világháborút követően Európa a szolidaritásnak köszönhetően épült újjá, s küzdötte le a nehézségeket, a rivalizálást. Most ismét különösen fontos az, hogy Európát ne a versengés, hanem az együttműködés jellemezze. „Korszakos kihívás előtt áll az Európai Unió, amelytől nem a kontinens, hanem az egész világ jövője függ” – emelte ki a pápa.
A katolikus egyházfő ismét az egész világra kiterjedő fegyverszünetre szólította fel az érintetteket. A szíriai, jemeni konfliktus végét követelte, reményét fejezte ki, hogy tárgyalás indul az izraeliek és a palesztinok között a tartós békéről.
Ferenc pápa kifejtette, az önzés, a rivalizálás, a közöny akkor győzedelmeskedik, ha felülkerekedik az emberben a félelem, vagy a halál kultúrája. „Az Úr Jézus győzzön a szívünkben és az életünkben – zárta szavait – ő vezessen minket az Ő dicsőséges napjára, amely nem ismer alkonyt”.
Ezután kiosztotta az Urbi et orbi áldást. Az egyházfő az áldást megválasztásának napján, illetve minden évben húsvét és karácsony napján ad a városra, vagyis Rómára és a világra. Az Urbi et orbi részint annak a kifejezése, hogy a pápa nemcsak a katolikus egyház feje, hanem Róma püspöke is.