Az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) arra hívja fel a figyelmet, hogy a forint vezető devizákkal szembeni árfolyamromlása miatt fenyegető közelségbe került a magyarországi támogatott gyógyászati segédeszköz ellátás ellehetetlenülése. Az OSZ arra kéri a kormányt, hogy tegyen azonnali intézkedéseket a probléma orvoslása és a helyzet betegek számára megnyugtató rendezése érdekében.
A jellemzően importra épülő hazai gyógyászati segédeszköz (gyse) ellátás hatósági áron történik. Az eszközök nagy részét 17 éve ugyanazon a hatósági áron kénytelenek forgalmazni az ellátást biztosító, jellemzően magyar mikro-, kis- és közepes vállalkozások.
Az ez idő alatt történt költségnövekedés és a forint vezető devizákkal szembeni árfolyamának drasztikus gyengülése - különösen az idei évben megvalósult több mint 10 százalékos árfolyamromlás - miatt, a segédeszközök nagy részének importja és gyártása veszteségessé vált. Ez gyakorlatilag ellehetetleníti a betegellátást, mivel az árfolyamromlás miatt ma már drágábban lehet csak beszerezni illetve előállítani az eszközöket, mint amennyit a nemzeti egészségbiztosító és a beteg összesen fizet értük.
A koronavírus-járvány amúgy is súlyos kihívások elé állítja a segédeszközre szorulókat a koruk miatt, ezt most tetézheti, hogy közülük sokan nem juthatnak hozzá a számukra életbevágóan fontos eszközökhöz, például kötszerekhez, sztómazsákokhoz (széklettartály), vagy a cukorbetegek a tesztcsíkokhoz.
A gyse-ellátás szakmai szervezetei az elmúlt hetekben mind a betegellátás, mind az ellátást végző cégek érdekében javaslatokat fogalmaztak meg és nyújtottak be az Operatív Törzsnek valamint az illetékes kormányzati szerveknek - legutóbb március 27-én és április 3-án -, azonnali beavatkozást kérve.
„Megértve a jelen helyzet súlyosságát és bonyolultságát, és elismerve az eddig meghozott gazdaságvédelmi rendelkezéseket, az OSZ arra kéri a kormányt, hogy a javaslatai felhasználásával tegyen azonnali intézkedéseket a mintegy egymillió beteg ellátásának biztosítása és a rászorulókat ellátó mintegy 400 vállalkozás életben tartása érdekében”
- olvasható a szövetség közleményében.