koronavírus;

- Elitklub

Előre bocsátom, hogy eszem ágában sincs megkérdőjelezni vagy kisebbíteni azoknak az érdemeit, akik a járvány elleni védekezés frontvonalában harcolnak, és akiket csak a legnagyobb megbecsülés és hála illethet. Azt is elismerem, hogy a kormánynak a járvány leküzdése érdekében hozott egészségügyi intézkedései indokoltak és szakszerűek. Azt azonban nem tudom lenyelni, ha egyesek ezeket az intézkedéseket primitív választási propaganda céljaira használják. A vírus ugyanis pártsemlegesen fenyeget mindannyiunkat.

Ifjabb dr. Lomnici Zoltán, a kormány-közeli Századvég Intézet és a Civil Összefogás Fórum megmondóembere azonban úgy gondolta, ezzel is szerezhet egy jó pontot magának, és azt állította a Hír TV április 9-i műsorában, hogy Magyarország egy kis létszámú „elitklub” tagja, mert a kormány előbb és helyesebb intézkedéseket hozott, mint azt a legtöbb országban tették. Sajnos azonban a számok ezt a büszkeséget nem nagyon támasztják alá.

A járvány elleni védekezés hatékonyságának van egy objektív mutatója, ez pedig az igazolt koronavírusos esetek és az azokkal összefüggésben elhunytak aránya. Ez ugyanis minden más összehasonlításnál jobban mutatja, hogy az adott ország egészségügyi rendszere mennyire eredményesen képes felvenni a harcot a kórral. Magyarországon április 9-ig 980 igazolt esetet regisztráltak és sajnos ezek közül 66 személy elhunyt. Ebből az következik, hogy az ú.n. mortalitási mutató nálunk 6,73 %. Ezek az adatok a világ minden érintett országára vonatkozóan megtalálhatók az Egészségügyi Világszervezet (WHO) honlapján, ahol naponta frissülnek. Az április 8-i adatok szerint a világon 1,356.780 esetet regisztráltak és 79.385-en haltak meg. Ez 5,85 % -os mortalitásnak felel meg. Európa adata ennél rosszabb (7,99 %), amely egyértelműen négy ország (Spanyolország, Olaszország, Franciaország és Nagy-Britannia borzasztó, tíz százalék közeli, sőt két ország esetében azt meghaladó) számainak tudható be. Viszont a nálunk példaként emlegetett Németországban csak 1,8 %, Ausztriában 0,9 %, és az előszeretettel összehasonlított V4 országokban is sokkal alacsonyabb a mienknél: Csehországban 1,75 %, Lengyelországban 2,66 %, Szlovákiában 0,3 % (598 betegből két haláleset!). De még Romániában is csak 4,1 %, Bulgáriában pedig 3,98 %. A „visegrádi” országok nélkülünk számított átlaga 2,1 %. Az előbb említett országok többségében nálunk jóval több regisztrált esetből kevesebben haltak meg, mint Magyarországon. Ezekből a számokból két dolog következhet: vagy az, hogy ezeknek az országoknak az egészségügyi rendszere felkészültebb (szeretném hinni, hogy ez nem így van), vagy az, hogy Magyarországon jóval több a látens fertőzött, akiknek a betegsége a kevesebb tesztelés miatt nem derül ki.

Mindenesetre Lomnici Zoltán megszólalására is igaz a régi mondás: Ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna.

A szerző mérnök-közgazdász