Tudomány;fertőzés;Pécsi Tudományegyetem;koronavírus;

Illusztráció

- Valószínűleg széklettel is képes fertőzni a koronavírus

Európában elsőként izolálták a vírust egy beteg székletmintájából a Pécsi Tudományegyetem (PTE) virológiai munkacsoportjának szakemberei. Az eredmény hatékonyabbá teheti a védekezést.

Európában elsőként a Pécsi Tudományegyetem (PTE) virológiai munkacsoportjának szakemberei izolálták a koronavírust egy beteg székletmintájából – közölte Jakab Ferenc professzor, a koronavírus-kutató akciócsoport vezetője. A vírus jelenlétét a székletben már több kutatócsoport is igazolta molekuláris módszerekkel, de a vírus izolálása Európában még senkinek nem sikerült. 

Jakab Ferenc szerint a Kemenesi Gábor vezetésével dolgozó pécsi szakemberek felfedezése egyértelmű utalás arra, hogy a vírus széklettel is képes fertőzni. Ez jelentős tudományos eredmény a koronavírus hazai és nemzetközi kutatásában is – tette hozzá. Bár a vírus terjedése legjelentősebb módjának még mindig a cseppfertőzést tartják, a mostani eredmény ismeretében világszerte hatékonyabbá válhat a vírus elleni védekezés az újonnan bebizonyított terjedési útvonal fokozott kezelésével – emelte ki.

Jakab Ferenc korábban közölte azt is, hogy a pécsi kutatóknak sikerült több mintából is izolálni a vírust, valamint meghatározni a teljes genetikai kódját, közvetlenül betegek torokváladékából.

A professzor által vezetett kutatócsoport célja a vírus jobb megismerése, fertőzési és terjedési mechanizmusának vizsgálata, a lehetséges prevenciós lépések felderítése, valamint a hatékony gyógyszer és gyógymódok későbbi kifejlesztése.

Az eddigieknél több tízezerszer pontosabban mérték meg a vízmolekula színképvonalait az ELTE Természettudományi Karának kutatói.