Emmi;Rétvári Bence;hatóanyag;OGYEI;koronavírus;Tordai Bence;

Képünk illusztráció

- Morbid okkal magyarázta az EMMI, miért nem tesztelik itthon a járvány elleni harc reménységének tartott klorokint

A gyakorlatban teszt nélkül is alkalmazhatják a szert, aminek kivitelét márciusban rendeleti úton tiltotta meg a kormány.

Nem folynak itthon klinikai tesztek a klorokin nevű maláriagyógyszer koronavírus elleni hatásosságáról, bár a kormány és a több nemzetközi kutatócsoport is ígéretes eszköznek tartja a járvány leküzdéséhez.

Ez derül ki abból a levelezésből, amit Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője folytatott Rétvári Bencével, az Emmi parlamenti államtitkárával.

Tordai március 24-én az Emmi vezetőjét, Kásler Miklóst kérdezte arról, hogy itthon zajlik-e a gyógyszer tesztelése, és ha igen, mikor kezdték a kutatásokat.

Ha nincs elég fertőzött, nincs vizsgálat sem

A megszólított helyett április 8-án délután Rétvári reagált, és logikus, bár morbid okkal magyarázta, miért nem zajlik ilyen vizsgálat Magyarországon.

„A koronavírus (COVID-19) fertőzés kezelésére a klorokinhatóanyaggal kapcsolatban vizsgálat – vagy ahogyan a kérdésben szerepel, „teszt” - csak olyan országban kivitelezhető, ahol ehhez megfelelő számú beteg áll rendelkezésre.”

„Az engedélyező gyógyszerhatóság, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (a továbbiakban OGYÉI) tájékoztatása szerint a klorokinnal kapcsolatban nem érkezett vizsgálati kérelem Magyarországon” - írta Rétvári. Szerinte a kérelmezők oda vitték a klinikai vizsgálatokat, ahol eddig sok fertőzött beteg volt, és szerencsére az elmúlt időszakban magyarországi esetszám még alacsony maradt.

Egyedi eljárásokban figyelik a szer hatását

Az államtitkár ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy létezik egyfajta alternatív megoldás: az OGYÉI már adott ki eseti engedélyeket úgynevezett offlabel alkamazásra - amikor egy kezelőorvos igényelte a klorokint egy-egy beteg gyógyításához. 

Vagyis a betegek ellátásához nem kell feltétlenül klinikai teszt, de a megrendelő orvos a kezelés lezárása után köteles beszámolni az elért eredményekről az OGYÉI-nek. Az intézet pedig az egyedi beszámolók alapján valamilyen képet alkothat az eljárás sikerességéről is. Rétvári ugyanakkor hozzátette, a klorokinos kezelések jelenleg is tartanak, tehát az eredményességről nincsenek még hazai tapasztalatok.

Bőven van belőle, kérdés, hogy használni is tudjuk

Az államtitkár egyúttal emlékeztetett rá, a kormány március 25-én (egy nappal Tordai levele után) rendeletben tiltotta meg  a klorokin tartalmú gyógyszer és a hidroxi-klorokinszulfát hatóanyag kivitelét az országból. Ha a szer beválik, legalább bőven lesz belőle itthon, hiszen több mint kétmillió beteg kezelésére elegendő alapanyag maradt az országban.

 

Tegyük hozzá, a klorokin koronavírus elleni hatásossága  még nemzetközi színtéren sem egyértelműen bizonyított. A 24.hu a napokban idézte a Marylandi Egyetem kutatójának Science Alert-en megjelent cikkét, mely szerint több kisebb klinikai kutatás alapján a hidroxiklorokint nem érdemes COVID-19 esetén használni.  

Érdemi tájékoztatás után sablonszerű kötözködés

Rétvári válaszlevele ezután a kormány eddig tett járványügyi intézkedéseinek felsorolásával folytatódik, majd a már szinte kormányzati levélsablonként használt bekezdéssel zárul: az ellenzék az összefogás helyett még most is csak saját érdekével törődik, mert nem szavazták meg a (kormánynak amúgy korlátlan felhatalmazást adó) koronavírus-törvényjavaslat gyorsított tárgyalását.

Az otthonokban elkülönítve kell gondozni az igazoltan vírusfertőzött lakókat, de erre nem mindig van megfelelő hely.