önkormányzatok;járvány;koronavírus;

- 41 település polgármestere tiltakozik a forráselvonás miatt

A rendkívüli felhatalmazást az önkormányzatok kivéreztetésére használja a kormány.

Budapest főpolgármestere mellett 14 kerületvezető és 26 vidéki nagyváros polgármestere írta alá a kormány forráselvonása elleni nyilatkozatot - olvasható a fővárosi önkormányzat közleményében. A koronavírus-járványt és a nyomában fellépő társadalmi-gazdasági válságot csak nemzeti összefogással tudjuk legyőzni – hangsúlyozzák, hozzátéve, hogy az önkormányzatok eddig fontos részesei voltak ennek az összefogásnak. Erejüket megfeszítve látták el a védekezésben rájuk hárult feladatokat – érdemi központi segítség nélkül.

A kormány szerint a védekezésben nincs szükség az önkormányzatokra. Sőt, egyáltalán nincs szükség rájuk. Mint írják, hagyják őket a frontvonalon küzdeni, de nemhogy utánpótlást nem kapnak, de még azt az eszközt is elveszik tőlük, amivel eddig felvették a harcot. Az aláírók szerint a kormány a demokratikus kontrollt is kiiktató rendkívüli felhatalmazását az önkormányzatok kivéreztetésére használja. Holott a közelgő gazdasági és szociális válság minden bizonnyal nagyobb arányban fogja megtépázni az önkormányzatok bevételeit, mint a kormányét. S egyúttal leszögezik: a bejelentett forráselvonások az önkormányzati rendszer válságkezelő képességét súlyosan gyengítik, miközben a járvány megfékezéséhez és a társadalmi-gazdasági újrakezdéshez talán minden korábbinál nagyobb szükség lenne a polgárok által közvetlenül választott, hozzájuk legközelebb lévő intézményekre.

Mint írják: nem kérnek mást, csak amit a kormány is az állampolgároktól: együttműködést. Felszólítjuk ezért a kormányt, hogy vonja vissza az eddigi megszorító intézkedéseket és a gazdasági és szociális válságkezelés lépéseiről haladéktalanul kezdjen egyeztetést az önkormányzati szövetségekkel. Felhívásukhoz az önkormányzatiság demokratikus alapelvéhez ragaszkodó polgárok is csatlakoznak aláírásukkal.   

AláírókKarácsony Gergely, Budapest főpolgármestere Botka László, Szeged polgármestere Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere Péterffy Attila, Pécs polgármestere Fekete Zsolt, Salgótarján polgármestere Nemény András, Szombathely polgármestere Mirkóczki Ádám, Eger polgármestere Csőzik László, Érd polgármestere Pintér Tamás, Dunaújváros polgármestere Szűcsné Posztovics Ilona, Tatabánya polgármestere Nyirati Klára, Baja polgármestere Hegedűs Péter, Balmazújváros polgármestere Janiczak Dávid, Ózd polgármestere Lengyel Róbert, Siófok polgármestere Balogh Csaba, Göd polgármestere Hiesz György, Gyöngyös polgármestere Budai Lóránt, Jászberény polgármestere Szitka Péter, Kazincbarcika polgármestere Veres Pál, Miskolc polgármestere Máté Antal, Nyírbátor polgármestere Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere Fazekas László, Albertirsa polgármestere Mikola Gergely, Encs polgármestere Göbl Richárd, Budakalász polgármestere Leidinger István, Pomáz polgármestere Dobó Zoltán, Tapolca polgármestere V. Naszályi Márta, az I. kerület polgármestere Örsi Gergely, a II. kerület polgármestere dr. Kiss László, a III. kerület polgármestere Déri Tibor, a IV. kerület polgármestere Soproni Tamás, a VI. kerület polgármestere Niedermüller Péter, a VII. kerület polgármestere Pikó András, a VIII. kerület polgármestere Baranyi Krisztina, a IX. kerület polgármestere dr. László Imre, a XI. kerület polgármestere dr. Tóth József, a XIII. kerület polgármester Horváth Csaba, a XIV. kerület polgármestere Cserdiné Németh Angéla, a XV. kerület polgármestere Szaniszló Sándor, a XVIII. kerület polgármestere Gajda Péter, a XIX. kerület polgármestere

Orbán Balázs államtitkár szerint a nemváltás megtiltásának a hivatalos dokumentumokban „egészségügyi és büntetés végrehajtási szempontból” van jelentősége, hozzájárulhat „a Bv. intézetekben a rend fenntartásához” - Semjén Zsolt salátatörvényéről vitáztak a Házban.