;

Emmi;járvány;otthonápolás;koronavírus;Kásler Miklós;

- Kásler Miklóstól kér valódi segítséget nyolc szervezet a gondoskodásra szoruló embereknek

Álláspontjuk szerint a jelenlegi társadalmi és gazdasági válság még egyértelműbben rámutat arra, hogy milyen emberfeletti erőfeszítést jelent az a 24 órás szolgálat, a teljes izolációban végzett, megfizetetlen gondoskodási munka, amelyet az otthonápoló családtagok évtizedek óta látnak el.

Nyolc szervezet fordult Kásler Miklós miniszterhez a házi segítségnyújtás és a támogató szolgálatok valódi bővítéséért, valamint a szociális szakemberek bérrendezéséért - jelentette be a Társaság a Szabadságjogokért honlapján.

A szervezetek azt kérték az emberi erőforrások miniszterétől, hogy a jelenlegi költségvetés újratervezésekor, és a készülő 2021-es költségvetési törvény tervezésekor a fogyatékossággal élő emberekért, a gondozásra szoruló idős emberekért, az őket gondozó családtagjaikért és a szociális szakemberekért tegyen azért, hogy minden rászoruló kapjon támogatást az önálló, méltó emberi élethez. 

„Bővítsék ki a házi segítségnyújtást és a támogató szolgálatokat, és tekintsék elsődleges feladatuknak a rendszerben dolgozó, áldozatos munkát végző szakemberek bérrendezését is”- javasolták a közleményben.

Felhívták a figyelmet arra, hogy több mint félmillió magyar állampolgár szorul segítségre a mindennapi önálló életvitelében az egészségi állapota vagy fogyatékossága miatt.

„A jelenlegi járványhelyzet fájdalmasan megmutatja mindenki számára, hogy milyen kiszolgáltatott helyzetben vannak azok a családok, akik az év minden napján a négy fal közé szorulnak. Az egyébként is legkiszolgáltatottabb családok és szakemberek pedig még súlyosabb helyzetbe kerülnek a kritikus állapotok miatt”- állapították meg.

Úgy látják, olyan ápolók és szociális szakemberek látják el a kiszolgáltatott, rossz egészségügyi állapotban levő embereket, akiknek a fizetése a létminimumot sem biztosítja.

Közölték, hogy a legfrissebb kutatás szerint a házi segítségnyújtás 95 ezer főt ért el 2017-ban, az érintettek tizedét. A házi segítségnyújtás olyan fokú bővítése, amely a jelenlegi szolgáltatási színvonalon, de legalább minden jogosulthoz eljutna, és azt az érintettek este és hétvégén is igénybe vehetnék, 18,1 milliárd forint többletet jelentene az állami költségvetésben.

A támogató szolgálatok alacsony fokú bővítése, amivel csak a jelenleg is jogosult fogyatékossággal élők családjaihoz jutna el a szolgáltatás, jelenlegi intenzitási szinten, de 24 órában elérhető módon, az pedig 43,3 milliárd forint költségvetési forrást jelentene hozzávetőlegesen. 

A nyolc szervezet szerint így összességében 61,4 milliárd forintból érdemi segítséget lehetne nyújtani az otthonápoló családoknak.

A nyílt levelet a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a  Gondoskodás Gyermekeinkért Alapítvány, az Egyesület az Inklúzióért, az Életet az éveknek Országos Szövetség, a Nyugdíjasklubok Életet az Éveknek Területi Egyesülete Budapesti szervezete, a Völgyzugolyház Alapítvány, az Önállóan Lakni Közösségben élni Csoport és a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete (SZÁD) írta alá.

A Fidesz európai parlamenti képviselőinek az Európai Néppárt (EPP) frakciójából való kizárását kezdeményezik egyes konzervatív és kereszténydemokrata pártok nemzeti delegációvezetői. Az EP-képviselők egyelőre aláírásokat gyűjtenek a levélhez, amelyet hétfőn terveznek elküldeni Manfred Weber frakcióvezetőnek.