Sok ezer uniós állampolgár hazajuttatásában vett részt az Európai Unió az elmúlt időszakban. A tagállamokkal való együttműködésben többek között Kínából, Japánból vagy éppen Marokkóból szállítottak haza európai polgárokat, köztük magyarokat is uniós finanszírozással – ismertette rendhagyó sajtótájékoztatóján Ujhelyi István európai parlamenti képviselő.
Az MSZP politikusa – aki később Facebook-oldalán osztotta meg az esemény összefoglalóját, mi is ezt idézzük - emlékeztetett arra, hogy az Orbán-kormány álláspontja szerint Brüsszel, illetve az európai intézmények semmilyen segítséget sem nyújtanak Magyarországnak.
Szijjártó Péter külügyminiszter is arról beszélt az Országgyűlés hétfői ülésén, hogy az Európai Unió koordinációja „elkésett és jelentéktelen” volt az uniós állampolgárok hazamenekítésében az érintett területekről. Ez Ujhelyi szerint nem felel meg a valóságnak,
Emellett közel ötezer uniós polgárt juttattak vissza hazájába, úgy, hogy az utazási költségek háromnegyedét az Európai Bizottság fizette. És fizeti továbbra is, hiszen a napokban újabb száz repülőjárat indul további európai polgárokért.
Tette fel a kérdést Ujhelyi, hozzátéve: egyre nyilvánvalóbb, hogy a Fidesz bűnbakot keres saját hibáira és ezt most az ellenzékben, illetve az Európai Unióban igyekszik megtalálni. Hangsúlyozta, üdvözli a kormány minden erőfeszítését, ami a külföldön rekedt honfitársak hazatérését szolgálja, de ebben helyzetben felesleges odaszúrni az Uniónak.
Az unió honlapjára feltöltött adatok még a január 31- március 25. között hazaszállított EU-s és más európai országokba hazahozott állampolgárok számát mutatják: a táblázat szerint 14 repülővel összesen 1897 uniós és 383 nem uniós, de európai (tehát összesen 2280) utast szállítottak vissza, a világ minden részéről.
Az akkori adatok szerint közülük 50-en voltak magyarok. Közülük:
Február 1-jén 7 főt a kínai Vuhan városából
Február 17-én 42 főt Marokkóból
Március 20-án 1 főt a fülöp-szigeteki Manilából hoztak vissza.
A "repatriált" magyarok ugyanakkor nem közvetlenül Magyarországra, hanem Németországba, Franciaországba, Ausztriába érkeztek, és onnan utazhattak haza. A Vuhanból kimentett csoport aztán február 2-án, egy honvédségi Airbus fedélzetén érkezett meg Franciaországból Budapestre.
Az Európai Bizottság szóvivője, Újvár Balázs kedden jelentette be hivatalosan is, hogy az EU által kimentett magyar állampolgárok száma 101 főre emelkedett.