Románia;járvány;koronavírus;

Katonák az utcán Romániában

- Új védekezési forgatókönyv lépett életbe Romániában

Noha a járvány korai szakaszában van még Románia, a szükségállapot és igen szigorú intézkedések ellenére máris új védekezési forgatókönyvre volt szükség.

Miután a fertőzések száma átlépte a 2000-t, kedden reggel Romániában életbe lépett a negyedik szintű védekezési forgatókönyv és vesztegzár alá vonták az ország potenciális Lombardiáját-Vuhanját, a kelet-romániai Suceava városát és a körülötte lévő nyolc települést. A kedd délig igazolt 2245 esetből ugyanis mintegy 600-t ebben a városban regisztráltak, ahol a megyei kórház bizonyult gócpontnak. Suceava megye legnagyobb kórházát még március 25-én lezárták, amikor már az intézmény mintegy 100 egészségügyi dolgozójánál és több betegnél is kimutatták a vírust. Két nap fertőtlenítés után a kórház újraindult, a fertőzött egészségügyi dolgozók száma viszont tovább emelkedett, 181-re és 60 beteget is koronavírussal diagnosztizáltak. A romániai kimutatott fertőzések az utóbbi időben naponként mintegy 300-al emelkedtek, a halálesetek száma kedd délutánra 72-re nőtt, csak Suceavan több mint 20 áldozatot követelt a járvány.

A katonai rendelet alapján vesztegzár alá helyezett települések kijáratait kedd reggeltől a hadsereg őrzi, a települések közötti közlekedést is felszámolva. Ide csak a gazdasági tevékenységekhez és a lakosság ellátásához szükséges árukat szállító járműveket engedik be, valamint a települések ellátását, a közművek üzemeltetését biztosító személyeket. Románia viszonylag gyorsan és erőteljesen lépett – már március 9-től felfüggesztették az iskolák, óvodák és egyetemek működését, gyülekezési korlátozást vezettek be, majd 16-tól 30 napra szükségállapotot rendeltek el országszerte, kezdetben részleges, majd teljes kijárási tilalommal. Ekkor még alig volt regisztrált fertőzés az országban, de már javában zajlott a vendégmunkások hazatelepedése, ami többszázezer, a legfertőzöttebb államokból érkező személyt jelentett. A szükségállapot kihirdetése előtt tömegek érkeztek az országba ellenőrizetlenül, amit az is bizonyít, hogy a hazatelepülők kiugróan magas száma ellenére mindmáig csupán 11576 személy van hatósági és 123577 házi karanténban, orvosi megfigyelés alatt.

Mindmáig a határátkelőknél ezrek várakoznak a belépésre, a román hatóságok következetesen szervezik az azt igénylők hazatelepítését, hét végi hivatalos bejelentés szerint az elkövetkezőkben még mintegy 200 ezer hazatelepülővel számolnak.

A potenciális fertőzésveszéllyel egyenarányosan növekszik a román társadalomban a nyugati vendégmunkásokkal szembeni indulat is, a közösségi média és portálok kommentjeiben egyre több az intoleráns hang és feszültség. Sokan a hatóságokat bírálják, figyelmen kívül hagyva, hogy minden államnak kötelessége visszafogadni és menteni külföldön bajba jutott állampolgárait, amit Bukarest tisztességesen meg is tesz.

A másik nagy gondja Romániának a kórházi fertőzések számának látványos emelkedése és az egészségügyi dolgozók körében az utóbbi két napban kitört lázadás. A biztonságos védőfelszerelések hiánya és a fertőzéstől való félelem, a karanténba helyezett kórházak számának szaporodása miatt akkora felmondási hullám indult el a román egészségügyben, hogy kedden Klaus Johannis államfő kéréssel fordult a „frontvonalhoz”, jelezve, bennük bízik az ország, ők a járvány leküzdésének a garanciái. A kormányzat tisztában van az egészségügyben dolgozókra leselkedő veszéllyel, ezért mindent megtesz azért, hogy az orvosok és segítőik biztonságos körülmények között folytathassák a koronavírus-járvány elleni harcot – üzente az elnök. Hogy ez mire lesz elég, az még talány. Romániában minden hatodik igazolt fertőzött egészségügyi dolgozó, ami az olasz- franciaországi arány másfélszerese. Emiatt hétfőn-kedden Temesváron, Szászvárosban és Brassóban teljes kórházi részlegek maradtak személyzet nélkül és országszerte mondanak fel a kórházi alkalmazottak. Az egészségügyi tárca toborzása hatástalan, így egyetlen fegyvere, hogy 90 napra emelték a felmondási határidőt az egészségügyben, és már azt fontolóra vette a szaktárca, hogy katonai rendelettel tiltsák meg az egészségügyben dolgozók felmondását.

Mire épít az új védekezési forgatókönyv?A román járvány elleni stratégia második szakaszának 4-es szintje lépett hatályba. Ez egyelőre 14 alapkórházra és 34 tartalékkórházra épít,  7605 ággyal és 731 intenzív ággyal számol. Ugyanakkor lehetővé teszi szükség esetén egyes dialízis központok, szülészetek és infarktusközpontok kiürítését és átalakítását járványkórházakká. Ha tovább kell lépni a 3. szintre, akkor elsőként a sürgősségi kórházakat vonják be a körbe és eleve 1601 intenzív ággyal valamint 561 intenzív gyerekággyal számolnak. A kijelölt kórházak közül már több tiltakozott az esetleges átalakítás ellen.

Az ideiglenes státusz a fertőzés kockázatát is csökkentheti, mind a határon dolgozók mind a menedékkérők esetében.