Ma még csak találgatni lehet, az érintett 3600 vállalkozásból hány éri meg a 2021-et - teszik hozzá. A fő tevékenység szerint ezzel foglalkozó társaságok száma már a járvány előtt is csökkent: tavaly 161 szereplő esett ki. Ez idő alatt az alkalmazottak száma mintegy 1400-zal 4 ezer alá csökkent. Most 2335 társas és 1281 egyéni vállalkozás tevékenykedik az ágazatban. Mindemellett körülbelül 70 ezer hazai társaság tevékenységi körei között szerepel a rendezvényszervezés. 2018-as, 117 milliárdos összárbevételük 2020-ban bizonyára jelentősen esik. Kérdés, hány vállalkozás éri meg a járvány levonulta után várható jelentős keresletnövekedést - veti fel az Opten.
A járvány kapcsán a vállalkozások hitelképességének tömeges átminősítése is megkezdődött - hívja fel a figyelmet egy másik tanulmányában a szolgáltató. Komoly próbatétel előtt áll a hazai gazdaság: a vállalkozások egy része még a túlélésért küzd, a szerencsésebbek már az üzletmenetük újraszervezését végzik, a legleleményesebbek pedig a helyzet kiaknázásán gondolkodnak - fogalmaz az Opten. Az elmúlt években kialakult vállalkozás-minősítési gyakorlatot ugyanakkor minden szereplőnek át kell gondolnia.
A járvány hatására alapvetően rendeződik át a cégelemzési módszertan. Mivel a válság lefutási görbéje még nem látszik, illetve a kormányzati intézkedések gyorosan érkeznek, számos jövőkép lehetséges. A kockázatok átalakulnak: általánosságban komolyabb szerephez jutnak a pénzügyi, illetve csoportszintű tőkeellátottsági mutatók. További kockázati tényező a vevőkör érintettségének mélysége, a szállítók pótolhatósága, a tevékenységi kör szélessége, az ügyfelek száma, az export-import-kitettség és a cégcsoport együttes értékelése.
A koronavírus gazdasági hatásait követve az Opten kockázatibesorolási módszertana már közel 30 ezer cég esetében változtatott az értékeken és további százezer vállalkozás átsorolása várható.