;

tüntetés;felhatalmazás;koronavírus;

- Online tüntetnek vasárnap este a felhatalmazási törvény ellen

A törvényjavaslat ellen tiltakozó petíciót már 100 ezren írták alá.

A felhatalmazási törvény ellen tiltakozó petíciót már 100 ezer ember aláírta. Az aHang online közösségi platform a petíció mellett online tüntetést is szervez, amely vasárnap este 8 órakor kezdődik - tudatták a szervezők szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményükben.

Az aHang megjegyezte, hogy a 100 ezer aláíróval a petíció az egyik legnagyobbá vált a magyarországi online petíciók történetében. A civilek álláspontja szerint még a rendkívül veszélyes és beláthatatlan járványhelyzet sem indokolhatja azt, hogy a magyar kormány kezébe olyan felhatalmazást adjon a parlament, amivel korlátlan ideig bármilyen tárgykörben jogot alkothat.

A vasárnap esti körülbelül 30 perces online demonstráción felszólal:  

  • Róna Péter közgazdász, címzetes egyetemi tanár, kutató,

  • Pardavi Márta jogász, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke,

  • Fullajtár Andrea színésznő,

  • Horgas Péter látványtervező, civil aktivista,

  • Lattmann Tamás nemzetközi jogász,

  • Lang Györgyi énekesnő, műsorvezető, színésznő.

Az esemény ezen a linken követhető.

A Szabad aHang felületén megjelenő petícióban – aminek megfogalmazói között van többek között Vörös Imre alkotmányjogász, volt alkotmánybíró, Lövétei István alkotmányjogász, Bárándy Péter volt igazságügyi miniszter, Kaltenbach Jenő és Majtényi László volt ombudsmanok, Matlák Gábor ügyvéd – az olvasható, hogy

„a hatalom a járványt kihasználva olyan törvényt kíván elfogadtatni, amely kiiktatja közéletünkből a jogállam utolsó, még megmaradt intézményeit, a szólás- és sajtószabadságot, a parlament általi törvényalkotást és a választásokat, mindezt úgy, hogy annak sem időbeli, sem tárgybeli korlátja nem lenne.”

A felhívás azzal zárul, hogy „a felhatalmazási törvény határidő nélküli, korlátlan hatalmat készül adni egy olyan politikus kezébe, aki minden adandó alkalommal bizonyította, hogy a hatalommal gátlás nélkül visszaél, ha érdekei úgy kívánják”. A jogvédők szerint egy ilyen törvényt egyetlen magyar demokrata sem támogathat.

Az Országgyűlés hétfőn hosszabbíthatja meg a koronavírus-járvány miatt bevezetett rendkívüli intézkedések hatályát. A törvényjavaslat értelmében a kormány a veszélyhelyzet idejére a jogszabályoktól eltérő rendkívüli intézkedéseket hozhat, a kormánypártok azonban ragaszkodtak ahhoz, hogy a felhatalmazás határozatlan időre szóljon.

Karácsony Gergely reméli, hogy már jövő héttől szűrhetik a frontvonalban dolgozókat.