;

Izrael;Netanjahu;

- Bársonyszékben maradhat Netanjahu

Nem volt választása, Izrael érdekében cselekedett, állítja Beni Gánc, aki döntésével hatalomban tartotta a korrupcióval vádolt Netanjahut. A Kék-Fehér koalíció szétesett.

Hiába szerezte meg a knesszet tagok többségének támogatását, hiába kapott kormányalakítási megbízást Reuven Rivlin államfőtől, az ellenzéki Kék-Fehér koalíció elnöke, Beni Gánc volt vezérkari főnök csütörtökön este meglepetésre, korábbi álláspontját radikálisan felülírva, beállt Benjamin Netanjahu mögé, lehetővé téve, hogy a három korrupciós ügyben is vádolt Likud vezér újra Izrael miniszterelnöke lehessen.

Gánc korábban bár nem vetette el a nemzeti egységkormány létrehozásának gondolatát, azt hangoztatta, akárcsak a mögötte álló Kék-Fehér koalíció többsége, hogy nem a Likuddal való szövetséget utasítják el, hanem azt, hogy segítségükkel olyan kormány jöjjön létre, amelynek élén a jelenleg is ügyvivő miniszterelnökként szolgáló, három korrupciós ügyben is bírósági tárgyalásra váró Benjamin Netanjahu áll.

Március 2-án harmadjára rendeztek előrehozott választást Izraelben, mert sem a tavaly áprilisi, sem a szeptemberi voksolás után nem jött létre egyik oldalon sem kormányalakítási többség és a nemzeti egységkormányt célzó próbálkozások is rendre zátonyra futottak. Izraelnek 2018 decembere óta - amikor a Netanjahu-kabinet Avigdor Liberman és pártja, a Jiszráel Bejtenu kilépésével kisebbségbe került – csak ügyvivő kormánya van, amit rendre Netanjahu vezet. A március 2-i voksolás után végül Gánc és a Kék-Fehér mögött létrejött a minimálisan szükséges 61 fős többség. A koronavírus elleni védekezésre hivatkozva Netanjahu már korábban egységkormány felállítását szorgalmazta, de úgy nézett ki, ezúttal mégis meg kell válnia a hatalomtól. Bár a márciusra beütemezett korrupciós tárgyalását saját válságintézkedései keretében májusra halasztották, az a veszély fenyegette Izrael leghosszabb ideje kormányzó miniszterelnökét, hogy ezúttal az új többség törvénykezdeményezése következtében eleve nem kérhető fel kormányalakításra.

Izraelben ugyanis a minisztereknek vádemelés esetén azonnal le kell mondaniuk, ám ez a miniszterelnökre nem vonatkozik. A Gánc mögött álló egy fős többség arra készült, hogy megszavazza azt a törvényjavaslatot, ami megakadályozza, hogy vádemelés alatt álló képviselőt kormányalakítással bízhassanak meg. A törvény elfogadása esetén Netanjahu akkor sem próbálkozhatott volna kormányalakítással, ha valamiért Gáncnak nem sikerül, ha valaki visszalép eredeti támogatói közül. E jogszabály megszavazásához a knesszet elnöki pozíciója kulcsfontosságú. Az nem volt titok, hogy Netanjahu és Gánc egyeztetett egységkormány kapcsán, mégis bombaként hatott a hír csütörtök este, hogy Gánc saját magát jelölte a knesszet elnöki posztjára. Koalíciója eredetileg a Jáir Lapid vezette Jes Atid párthoz tartozó Meir Cohent szerette volna kneszet elnöknek és egyik első lépésként a Netanjahut a kormányalakítás lehetőségétől megfosztó törvényt elfogadtatni. Gánc csak átmenetileg, ezt megakadályozandó lesz knesszet elnök, utána átveszi a külügyminiszteri tisztséget másfél évig, míg Netanjahu miniszterelnök, majd cserélnek.

A Kék-Fehér felbomlott. A Lápid vezette Jes Atid és Mose Jaalon Telem pártja azonnal kilépett, de ők tartják meg a koalíció nevét. Gánc saját pártja, a Hoszen Leiszráel 18 képviselőjével áll be a Netanjahu köré csoportosuló szélsőjobb-jobb blokkhoz. A Kék-Fehért eredetileg támogató közös Arab Lista, valamint Avigdor Liberman alakulata ellenzékben marad. Izraeli lapértesülések szerint Gánc pártja megkapja majd a kulcsfontosságú védelmi és igazságügyi miniszteri posztot is. Utóbbi élére azonban csak olyan személyt nevezhet Gánc, akit a Likud, azaz Netanjahu is elfogad. Ennek fejében a vád alatt álló miniszterelnök vállalja, hogy nem próbálja aláásni az ellene indított és májusra halasztott pert.

A koronavírus közben tombol Izraelben is. Péntek reggeli hivatalos adatok szerint 3035 igazolt fertőzést regisztráltak, a halottak száma 10, 49 beteg állapota súlyos, eddig 79 személyt nyilvánítottak gyógyultnak. A hadsereget sem kíméli a vírus, már 45 katona fertőződött meg és 4156 otthoni elkülönítésben van.

Izrael szigorú korlátozásokat vezetett be, a zsinagógák működését is felfüggesztették. Benjamin Netanjahu ügyvivő kabinetje a válságintézkedések között a koronavírusos betegek mobiltelefonjának digitális megfigyelését is jóváhagyta egy sürgősségi rendelettel. A titkosszolgálat a betegek útvonalait, mozgását is követi kapcsolataik felderítése és elszigetelése érdekében. Az ellenzék bírálta a rendelkezést.

Semmi sem lehetetlenMiközben a politikai vezetők zöme elképzelhetetlennek tartja a közös Arab Listával való együttműködést, a mindennapokban még vannak csodák. A Kék-Fehér koalíción belül is komoly fenntartások voltak amiatt, hogy az izraeli arab pártok külső támogatásával alakítsanak kormányt. Ez a tartózkodás is hozzájárult, hogy Gánc vezetésével nem jött létre Izrael első olyan kormánya, amely partnerként működik együtt az arab pártokkal. Az emberek közötti válaszfal azonban nem ennyire merev. Pénteken a világsajtó is bejárta az a fotó, amelyen a jeruzsálemi önkéntes mentőszolgálat két tagja,  a zsidó Avraham Mintz és a muszlim Zoher Abu Jama, ki ki saját vallása szerint, arccal Jeruzsálem felé, illetve Mekka felé térdelve hajlongva imádkozik békében és dolgozik együtt.

Az immár vesztegzár alatt álló Louisiana államban két hét alatt szökött fel nulláról ezerre a koronavírus-esetek száma, gyorsabban, mint bárhol a világon.